eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Nyitókép: Peterlazar.com

Megvannak a legnagyobb magyar téligumi-teszt eredményei

A legjobb és a legrosszabb gumik fékútja között száraz és nedves úton, 60 km/óráról több mint 3, jeges karakterisztikájú úton pedig már 40 km/órás tempóról is akár 60 méteres lehet a különbség.

A Használtautó.hu autós magazinja a Nonstopgumi csapatával a Hungaroring területén működő Groupama Tanpályán tizedszer tartotta meg téligumi-tesztjét. A napos, sokszor még akár ősziesnek is mondható időjárás miatt jellemző, hogy még sokan kivárnak a gumicserével, ám ezzel szélsőséges esetben magukat és a többi közlekedőt is veszélybe sodorhatják. Az útfelület nedvessége mellett ugyanis az aktuális hőmérséklet is perdöntő lehet.

„A gumik tapadásánál már 1-2 Celsius-foknyi különbség is érezhető, akár normál aszfalton és fagypont felett is. Idei tesztünket 4 Celsius-fokos levegőhőmérséklet, 2-2,5 fokos aszfalthő mellett kezdtük. Az idő először hűlni, majd melegedni kezdett, ugyanakkor állandó tényező volt, hogy a föld alatti tartályból locsolt aszfalt melegebb lett a rá eső víztől, mint a száraz. Emiatt az a furcsa, de beszédes helyzet állt elő, hogy a melegebb, de vizes aszfalt rövidebb fékutat adott, mint a száraz, de hűvösebb. A teszt eredményei is egyértelműen mutatják, hogy nemcsak a csapadéktól, hanem a hőmérséklet változásától is nőhet a fékút” – mondta Katona Mátyás, a Használtautó.hu szakértője.

Mérési kategóriák

  • Fékút 60 km/óráról száraz aszfalton
  • Fékút 60 km/óráról nedves aszfalton
  • Fékút 40 km/óráról nedves, jeges útfelületet mintázó műgyantán
  • Kigurulás 15 km/órás tempóról enyhe, konstans emelkedőn a gördülési ellenállás vizsgálatára
  • Kapaszkodóképesség nedves műgyantán: álló helyzetből mennyi idő alatt tesszük meg az első 30 métert egy adott emelkedőn?
  • Menetzaj 50 km/óránál
  • Kopási kép pontozása

A szakértői csapat minden mérést ötször végzett el, majd a szélső értékek kihagyásával a többi átlagát vette számításba.

A 2021-es teszten az összesített első helyen a Bridgestone Blizzak LM005 abroncs végzett, 93,2 százalékos súlyozott végeredménnyel. A dobogó második helyére a Continental WinterContact TS 870, a harmadikra pedig a Kleber Krisalp HP3 abroncs került.

Összértékelés szerinti sorrend Súlyozott végeredmény (%)* és értékelés
Bridgestone Blizzak LM005 93,2% Nagyon jó
Continental WinterContact TS 870 91,7% Nagyon jó
Kleber Krisalp HP3 89,4%
Hankook Winter i*Cept RS2 W452 89,2%
Triangle Winter X TW401 88,5%
Barum Polaris 5 87,4%
Michelin Alpin 6 87,0%
Triangle SeasonX TA01 (négyévszakos) 84,6% Megfelelő
Barum Quartaris 5 (négyévszakos) 84,4% Megfelelő
Használt téli gumi 82,3% Megfelelő
Pirelli Winter Snowcontrol Serie 3 80,3% Megfelelő
Michelin CrossClimate 2 (négyévszakos) 80,1% Megfelelő
Használt nyári gumi 60,6% Rossz

A szakértő kiemelte: ahol a győztes gumival már sikerült megállni a jeges úton, ott a használt nyárival még szinte teljes sebességgel haladt az autó.

Címlapról ajánljuk

Jön a havazás, elkészültek az első térképek

Jelentősebb havazásra figyelmeztet, ezért óvatosságot és a közösségi közlekedés előnyben részesítését kéri az autósoktól a Fővárosi Önkormányzat és a Budapesti Közművek. Közben a meteorológia intézet bemutatta azt a térképet, amelyen a várható havazás láthetó.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×