eur:
410.98
usd:
386.89
bux:
76966.7
2024. november 12. kedd Jónás, Renátó
Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára napirend előtti felszólalásra válaszol az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. november 3-án.
Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Nincs egyetértés a rendkívüli jogrendek szabályozása körül

A rendkívüli jogrendek új szabályozásáról vitázott a kormányoldal és az ellenzék az Országgyűlésben. A Fidesz-KDNP korábban ennek érdekében alkotmányt módosított, most pedig hat másik fontos jogszabály megváltoztatására készül.

Az alaptörvény 9. módosítása szerint 2023 júniusától a különleges jogrendi időszakok száma hatról háromra csökken. Most lehet rendkívüli állapot, szükségállapot, megelőző védelmi helyzet, terrorveszélyhelyzet, váratlan támadás és veszélyhelyzet.

A jövőben azonban már csak

  • hadiállapotot
  • szükségállapotot és
  • veszélyhelyzetet lehet elrendelni.

Ez utóbbi van most érvényben a koronavírus-járvány miatt, és ha az Országgyűlés Fidesz-KDNP-s többsége megszavazza a kormány javaslatát, ami nem kétséges, akkor lesz is legalább az év végéig.

Az Alaptörvény módosítását azonban hat másik törvényen – rendőrségről, a vízgazdálkodásról, a nemzetbiztonsági szolgálatokrólm a minősített adat védelmérőlm a katasztrófavédelemről és a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló jogszabályon – is át kell vezetni. Ezekről a változtatásokról vitázott kedden az Országgyűlés, amelynek plenáris ülésén Kontrát Károly, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelte:

a javaslatcsomag célja az összhang megteremtése.

"A fegyveres védelmi és biztonsági tevékenységben érintett szervezetekre vonatkozó szabályokkal egy korszerűbb, a változó biztonsági környezethez jobban alkalmazkodó hatékony rendszer kialakítását szolgálja" - emelte ki.

A Fidesz vezérszónoka, Bartos Mónika és a KDNP vezérszónoka Nacsa Lőrinc szerint a különleges jogrendek egyszerűsített rendszerre jobban tud reagálni a mai kor egyre kiszámíthatatlanabb biztonsági kihívásaira.

A jobbikos Lukács László György egyetért azzal, hogy szükség van új szabályokra ezen a területen, de hiányolta a nagyobb előkészítést és a hosszabb vitát.

A DK-s Arató Gergely is úgy látja, hogy a módosítások nem eléggé kiérleltek és pontosak. A szocialista Gurmai Zita szerint ezzel az indítvánnyal lehetőséget adnak a Fidesznek, hogy egy állandósított rendkívüli állapotot tartson fenn, vagyis a kormány bármit megtehessen, akár a hatályos törvényekkel szembemenve is.

"Ez az új válsághelyzeti szabályozás elfogadhatatlan"

- hangsúlyozta az MSZP-s politikus.

Kontrát Károly államtitkár zárszavában azt mondta, hogy a törvény célja a jogszabály összhang megteremtése az ország biztonsága érdekében, de az ellenzék csak általános kormányellenes kritikát fogalmazott meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

Donald Trump külügyi vezetőjelölése jelzés Ukrajnának

A megválasztott amerikai elnök egykori kihívóját nevezheti ki a külügyek élére – aki Ukrajna esetében a „földet békéért” gondolat támogatója. A választáson győztes republikánus elnökjelölt kinevezett egy szigorú határvédelmi főnököt és egy ENSZ-nagykövetet is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.13. szerda, 18:00
Navracsics Tibor
közigazgatási és területfejlesztési miniszter
Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

Estek a tőzsdék, történelmi csúcs közelében a bitcoin

A hét elején is folytatódott az amerikai elnökválasztást követő rali, Európában jelentősen emelkedett a piac, és az USA-ban is új rekordok születtek. Mára viszont alább hagyott az eurófória, Ázsiában komolyabb esést láttunk, ezt követően pedig Európában és Amerikában is megérkezett a korrekció. Itthon eközben jó volt a hangulat: új csúcsot döntött az OTP, illetve a BUX is. A nap első felében még a 85 ezer dolláros szintet is tesztelte a bitcoin árfolyama, az esti órákra azonban ismét történelmi csúcs közelébe emelkedett a kriptoeszköz jegyzése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×