eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyitókép: Forrás: Pexels.com

Állatmentő Liga: nem vitás, szükség lenne állatrendőrségre

Az utóbbi időben egyre jobb az együttműködés a rendőrség és az állatvédők között, ám többen még mindig szorgalmazzák az állatvédelmi őrszolgálatok létrehozását és jogköreinek megállapítását – mondta el az InfoRádiónak az Állatmentő Liga elnöke.

Egy új szervezet, a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat – amely állatrendőrségként aposztrofálta magát – megalakulása felkavarta az állóvizet: hasonló feladatokkal több civil szervezet is működik már. Ezek egyike az Állatmentő Liga, melynek elnöke, Pataki Gábor az InfoRádióban elmondta: nem vitás, hogy szükség lenne állatrendőrségre. A szakember emlékeztetett, az állatok védelméről és kíméletéről szóló törvény 48/A paragrafus első bekezdése értelmében minden önkormányzat létrehozhat és üzemeltethet állatvédelmi őrszolgálatot, azonban a második bekezdés arra is kitér, hogy ezek működését külön jogszabály mondja ki. A gond csak az, hogy ez a szabály sohasem került megalkotásra – emelte ki az Állatmentő Liga elnöke, aki szerint, ha a jogalkotó biztosítana jogokat, akár hatósági jogok – például a közterület-felügyelet – mintájára, akkor a jogszabály már megalkotásra került volna, és már lehetne dolgozni a külföldi állatrendőrségek mintájára.

Addig viszont az Állatmentő Ligának sincs több jogköre, mint bármely civilnek.

Az elnök elmondta, az állatrendőrség munkájára elsősorban a bűncselekmények, tehát az állatkínzások esetében, illetve azok gyanújánál lenne szükség, például a helyszíni orvosi szakvélemény megállapításában – segítve a rendőrség munkáját. Akár önálló jogkörökkel is, még ha összességében a rendőrség, az ügyészség és végül a bíróság feladata eldönteni azt, hogy ki követett el bűncselekményt – fűzte hozzá. „Sok olyan apróság van, amibe nem gondolunk bele” – folytatta Pataki Gábor, utalva arra, hogy sok olyan helyzetben érintettek, ahol emberélet foroghat kockán, mondjuk amikor egy eszméletét veszített személyhez nem fér hozzá a mentőszolgálat, mert azt a kutyája védi. Ilyen és hasonló esetekben a kék lámpa biztosítása részükre nagy segítséget jelentene a mihamarabbi kiérkezéshez.

Azt azonban tudni kell, hogy

állatrendőrség kizárólag a rendőrség állományán belül alakulhat, vagyis egy civil soha nem lehet állatrendőr

– hangsúlyozta az Állatmentő Liga elnöke.

Pataki Gábor az InfoRádió érdeklődésére elmondta, szervezetük a Budapesti Rendőr-főkapitánysággal, valamint a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatósággal áll szoros és jó együttműködésben. Meglátása szerint – sok év távlatából – nagyon nagy fejlődés látható a közös munkában. „Tíz évvel ezelőtt, ha azt kértük egy faluban a rendőrségtől, hogy bűncselekmény gyanújában foglaljanak le egy állatot, és ügyészségi döntésig ne adják vissza a gazdájának, kinevettek minket […], ehhez képest nagyon nagy a fejlődés” – hangoztatta. Manapság viszont, legalábbis Budapest viszonylatában, egy bántalmazási ügyben azonnal megtörténik a bűnjelesítés és az állat lefoglalása–elhelyezése az Állatmentő Ligánál, orvosi szakvélemény készül és végül a bíróság elé kerül az ügy. „Hogy most ott, ott mi dől el, az már nem a rendőrség vagy a mi a jogkörünk, de nagyon nagy fejlődés látható” – ismételte meg a szakember.

„A tisztán látás okán…”

Mint arról korábban az Infostart is beszámolt, szeptember elején a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat pilot projekt keretében megkezdte működését Budapesten és Pest megyében. A szervezet működése – mint azt közölték – nem példanélküli a világban, hiszen számos országban működik olyan, gyakran állatrendőrség gyűjtőfogalom alá tartozó egység, amely nem a hivatásos állomány tagja, ugyanakkor a kapcsolódó szervekkel, hatóságokkal kötött együttműködéseknek köszönhetően koordinációs szerepet is be tud tölten – fogalmazott Fülöp Erik, a NÁSZ elnöke, független országgyűlési képviselő.

A NÁSZ Budapesten és Pest megyében komplex feladatokat kíván ellátni:

  • állatmentésekben vesz részt,
  • a mentett állatok elhelyezéséről és ellátásáról gondoskodik,
  • a kóborállat-állomány csökkentése érdekében ivartalanítási akciókat hajt végre,
  • ellenőrzi a területen élő állatok jólétének biztosítottságát,
  • edukációs kampányokat tart gyermekeknek és a felnőtt lakosságnak egyaránt.

Munkája során a hatóságokkal is együtt fog működni – ígérte akkor közleményében a szervezet.

A hírre reagálandó az Állatmentő Liga a közösségi oldalán egyebek mellett azt írta: „Szeretnénk, ha tisztán látna minden állampolgár, minden állatbarát. Civil szervezet nem hozhat létre állatrendőrséget. A rendőrség egy állami szervezet, és a civileknek nincs semmilyen hatósági, állam által adott hatásköre. A sajtótájékoztatón elhangzott és a sajtóban megjelent kijelentés, miszerint állatrendőrség alakul, megtévesztő. Az említett szervezet nem rendelkezik hatósági jogkörrel, nem járhat el hivatalosan, nem bírságolhat és nem büntethet. A tisztánlátás okán tehát:

nem alakult állatrendőrség, nincsen új hatóság, a hír az, hogy egy új állatvédő szervezet alakult.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×