eur:
400.54
usd:
370.47
bux:
89655.78
2025. április 2. szerda Áron
Nyitókép: Pixabay

Szigorítás az egyetemeken, kötelező a maszkviselés az ELTE-n

A legtöbb egyetemen ma indul az őszi félév, és bár korábban már sok helyen bejelentették a koronavírus-járvány miatt bevezetett szabályokat, vannak olyan intézmények, ahol a napokban szigorítottak.

Az egyetemeken is elkezdődik az oktatás, az ITM adott is útmutatást a járványügyi szabályokra, de az Eduline értesülései szerint több intézményben is szigorítottak utólag a szabályokon.

Az Eötvös Loránd Tudományegyetemen a közösségi terekben (például tantermekben, ügyfélfogadási helyiségekben, folyosókon) az orrot és szájat eltakaró maszk használata mindenkinek kötelező, emellett az egyetem a tanév elején felméri az átoltottság szintjét anonim kérdőív segítségével, majd ezt hetente újra megteszik az aktuális adatok felméréséhez.

Az ELTE Informatikai Karán az őszi félévben két részre osztják a hallgatókat, akiknek csoportonként felváltva kell bejárniuk az „élő” órákra. A hallgatók a karon tartott hibrid órákon a saját hetükben jelennek meg személyesen, míg az alternatív héten csak online vesznek részt az órákon, csak speciális esetekben, az oktatóval egyeztetve, illetve a fix csoportokban lehetnek ez alól kivételek.

A legtöbb egyetemen hasonlóan alakulnak majd a szabályok: maszkviselés és létszámkorlátok, vagy hibrid órarend. A Budapesti Corvinus Egyetem már hetekkel ezelőtt bejelentette, alapvetően jelenléti oktatásra készülnek, a tervek szerint a gyakorlatokat, szemináriumokat a hagyományos formában tartják majd meg, viszont a magyar nyelvű képzéseken a 150, az angol vagy német nyelvűeken a 60 főnél nagyobb előadásokat kizárólag online lehet megtartani.

A Budapesti Gazdasági Egyetemen már az 50 fő feletti előadásokat is online tartják meg, minden más foglalkozás személyesen zajlik majd.

A Semmelweis Egyetemen az orvos- és egészségtudományi képzéseken alapvetően gyakorlati oktatásra készülnek, így a klinikai gyakorlati órákat is személyesen tartják. Az elméleti előadások ugyancsak személyesen lesznek szeptembertől. Az egészségügyi intézményekben kötelező a maszkviselés, így a klinikai gyakorlati órákon az orvosoknak és a hallgatóknak is maszkot kell viselniük, az előadásokon azonban nem.

A Károli Gáspár Református Egyetemen szintén jelenléti oktatással indul a félév. Az egyetemen nem lesz kötelező a maszkviselés szeptembertől.

A Pécsi Tudományegyetem is jelenléti oktatásra készül a 2020/2021-es tanév őszi félévében, ugyanakkor felkészültek a hibrid vagy online oktatásra is. A kormányzati járványügyi előírásoknál és javaslatoknál szigorúbb intézkedéseket nem szeretnének bevezetni, de a meglévő korlátozások betartására külön figyelmet fordítanak majd.

A Szegedi Tudományegyetem is személyes oktatásra készül szeptembertől, de három különböző modellt is felállítottak a félévkezdéshez, amelyek a járványügyi helyzet három szintjéhez igazodnak: ha kell, hibrid, ha kell, online oktatásra állnak át.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Dénes Ferenc: Lőw Zsolt lipcsei kinevezése azt mutatja, nemzetközileg is számottevővé vált a magyar foci

Dénes Ferenc: Lőw Zsolt lipcsei kinevezése azt mutatja, nemzetközileg is számottevővé vált a magyar foci

Lőw Zsolt jó döntést hozott azzal, hogy ideiglenesen elvállalta az RB Leipzig irányítását, és ha eredményesen dolgozik a következő időszakban, akár több állásajánlatra is számíthat majd – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Dénes Ferenc szerint most dőlhet el, hogy a magyar szakember ki tud-e lépni abból az árnyékból, melyet Thomas Tuchel vetett rá.

Száj- és körömfájás: a teljes magyar állatállomány kipusztulhat a miniszter szerint

Újabb magyarországi szarvasmarha-telepeken jelent meg a ragadós száj- és körömfájás - jelentette be a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az InfoRádió Pásztor Szabolcs országos főállatorvosnál érdeklődött a részletek után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.02. szerda, 18:00
Vágujhelyi Ferenc
a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnöke
Újabb amerikai vámok és kínai válaszcsapás - Egyre lejjebb ütik a tőzsdéket

Újabb amerikai vámok és kínai válaszcsapás - Egyre lejjebb ütik a tőzsdéket

Bizonytalan a hangulat szerdán a világ tőzsdéin, az ázsiai részvénypiacok vegyes mogzásokat mutattak reggel, az európai indexek pedig jelentősebb csökkenésekkel nyitottak és a nap folyamán sem javul a hangulat. Ma lép életbe az Egyesült Államokban az autóiparra kivetett 25 százalékos vám és lapértesülések szerint Donald Trump újabb, széleskörű vámokat jelenthet be még ma, magyar idő szerint este 10 körül, ami nyugtalanítja a befektetőket. A kereskedelmi lépésekre válaszul Kína korlátozná vállalatainak amerikai befektetéseit a kiszivárgott hírek szerint, ami újabb fejezetet nyit a két nagyhatalom közötti gazdasági feszültségekben. Makrogazdasági adatok tekintetében sem unalmas a nap, érkeznek ma foglalkoztatottsági és gyártói adatok az Egyesült Államokból, ami az amerikai gazdaság állapotáról szolgálhat jelzéssel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. április 2. 14:35
×
×
×
×