eur:
413.86
usd:
396.68
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
woman scientist holding a coronavirus in a research lab
Nyitókép: Claudio Ventrella/Getty Images

Gyógyszerkutató: a mutációk miatt nem kizárólag a vakcinákra kellene fókuszálni

Járványügyi szempontból kedvezőtlen változásokon ment át az ősvírus, jelenleg a koronavírusnak már négy veszélyes variánsa van. Mivel további variánsokra lehet számítani, gyorsítani kellene a gyógyszerkutatásokat, a vakcina mellett ugyanis a terápia is kiemelten fontos, véli Mátyus Péter.

A mutánsok miatt elkerülhetetlen lesz a negyedik hullám, véli Mátyus Péter gyógyszerkutató. Az első, úgynevezett megfigyelést érdemlő kategóriában most hét vírusvariáns van, a második, különös figyelmet érdemlő kategóriába négy variánst soroltak a szakemberek, ezek közül a delta van most a fókuszban.

Ez a variáns az, amelynek a bejövetelével most a hazai és a környező országok szakemberei számolnak, ahogyan persze az Egyesült Államokban is, ahol tudvalevő, hogy nagyon sok friss megbetegedés történt – tette hozzá a gyógyszerkutató. De hasonló az aggodalom a delta felbukkanása miatt a Távol-Keleten, vagy Ausztráliában.

Mátyus Péter hangsúlyozta: a variánsok viselkedése a vakcináció és a gyógyszerterápia szempontjából is nagyon jelentős. Egy variáns az eredetihez képest

8-12 mutációt is jelenthet, és menet közben teljesen megváltozhat a vírus fertőzőképessége.

Elképzelhető szerinte az a sajnálatos helyzet, hogy az egyes emberekben kifejlődött antitest már közel sem lesz annyira hatásos egyes új variánsok ellen. Ráadásul egy mutációegyüttes akár a megbetegedés súlyosbodását is eredményezheti.

A kutató szerint az oltás mellett ez ugyanúgy igaz a gyógyszerekre is, hiszen az első gyógyszeregyüttes szintén a vuhani vírus sajátosságaira fókuszált, és

e szerek hatásosságáról az új variánsokkal szemben nincs, vagy alig van ismeretünk.

Mátyus Péter szerint a kritika már csak azért is helyénvaló, mert lehetne preklinikai vizsgálatokkal készülni, hogy legalább benyomásunk legyen arra nézvést, hogy a meglévő, és régóta a Covidban alkalmazott gyógyszereknek milyen a hatása az egyes új variánsokkal szemben.

Gyógyszerekre pedig nemcsak az oltatlanoknak, hanem a beoltottaknak is szükségük lehet – tette hozzá. Mégpedig olyanokra, amelyek a betegség legkoraibb szakaszában képesek megakadályozni annak súlyosbodását.

„Ilyen irányú gyógyszerkutatási projektekre lett volna szükség azzal párhuzamosan, ahogyan az egyes variánsok kialakulását láttuk, és a jövőben is így kellene, hogy legyen.”

Vagyis a már alkalmazott gyógyszerek minden variáns megjelenésével párhuzamosan – szinte kötelező jelleggel – essenek át a megfelelő vizsgálatokon abból a szempontból, hogy az újabb és újabb mutációkkal szemben milyen a hatásosságuk – összegezte a gyógyszerkutató.

Mátyus Péter szerint mérlegelni kellene a kombinációs terápia lehetőségét, valamint fel kellene gyorsítani a jelenleg is folyó klinikai vizsgálatokat, mert amíg nem lesz magas az átoltottság, szükség lesz hatásos szerekre – hangsúlyozta.

Az interjú teljes, 19 perces változatát alább meghallgathatják.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony - Mi történik a piacokon?

Jön a karácsony, vele együtt pedig valóságos adatdömpinggel indul a hét a tőzsdéken. Reggel a magyar makrogazdasági adatok dominálnak, de érkezik az Egyesült Királyság Q3-as folyó fizetési mérlege is, valamint az USA Chicagói Fed-indexe és fogyasztói bizalmi mutatója is publikálásra kerül délután. Ázsiában jó hangulatban telt a kereskedés, és a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján Európában, és Amerikában is emelkedésre számíthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×