eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Ráczkevy-Deák Gabriella biológus magánszemélyek által Lyme-kór vizsgálatra beküldött kullancsot viszgál az Istenhegyi Géndiagnosztika Orvosi Centrum Kft. egyik laboratóriumában a centrum új épülete avatásának napján Budapesten 2014. április 28-án.
Nyitókép: Máthé Zoltán

Kullancsinvázió: újabb területekre terjed ki a veszélyhelyzet

A most kezdődő kullancsszezonban különösen fontos az alapos felkészülés a kullancsok elleni védekezésre – mondta a Magyar Kullancsszövetség elnöke.

Magyarországon a kullancsoknak 42 faja létezik, többségük csak bizonyos erdei állatokat támad meg, de egy tucat a száma azon kullancsfajoknak, amelyek emberre és a társállatokra egyaránt veszélyt jelentenek – tudta meg az InfoRádió Kapiller Zoltántól.

A Magyar Kullancsszövetség elnöke elmondta, az igazi veszélyt az jelenti, hogy a kullancscsípéssel együtt több mint tíz fertőzőbetegséget is el lehet kapni. Ráadásul ezek olyan betegségek, amelyeknek nincs egységes tünettanuk, nagyban függ a megcsípett személy vagy társállat általános állapotától és aszerint alakítja ki a tünetegyüttest. Például a Lyme-kór kórokozói közül a Borrelia garinii egy kevéssé jó karban lévő embert fertőz meg, akkor szinte biztosan valamilyen idegrendszeri bénulása lesz, de ha ez a kórokozó bejut például egy egész nap a természetben dolgozó erdészbe, annak csak krónikus fejfájást okoz.

"Nagyon nagy a tünettani szórás, ezért rendkívül nehéz az orvosoknak a diagnózis felállítása. Hogy véletlenül se kapjuk el ezeket a betegségeket, a természetben való tartózkodás szabályait be kell tartani,

különben jön a kullancs, támad és megfertőz bennünket"

– figyelmeztetett Kapiller Zoltán.

Ráadásul a veszélyhelyzetet most már ki kell terjeszteni az erdőkön, mezőkön túl a városok kertjeire, közparkjaira is. Példaként említette a hétvégén a fővárosi Erzsébet téren piknikező tömeget, mert ott is a kullancsok lesnek az áldozatukra, és nemcsak a koronavírust lehet elkapni, hanem a fűben megbújó kullancsok is támadhatnak és okozhatnak súlyos betegséget.

A védekezést már a kirándulás előtt meg kell kezdeni – javasolja a szakember. A patikából érdemes beszerezni kullancsriasztó készítményt, amellyel a szabad bőrfelszínt, illetőleg a ruházatot le kell fújni. Minden ilyen megelőző védekezés dacára érhet bárkit kullancscsípés, ezért a kirándulás során egy-másfél óránként az egész testünket át kell vizsgálni, és a hátizsákban legyen kullancseltávolító kanál is, ez az egyetlen egy olyan orvostechnikai eszköz, amely fertőzésveszély-mentesen távolítja el a kullancsot.

"Ez nagyon lényeges, hiszen ha valaki körömmel vagy csipesszel megszorítja a kullancsot, és szakszerűtlenül akarja eltávolítani,

önfertőzést követ el,

hiszen a szorongatás hatására fogja beköpni a kórokozót a kullancs a megcsípett áldozat bőrébe" – mondta Kapiller Zoltán.

A karanténszabályok miatt sokan csoportos kirándulást tesznek a természetben, és fontos felhívni a figyelmet, hogy ez nemcsak a Covid-terjedését segíti. Előfordulhat, hogy elővigyázatlanul valaki nemcsak koronavírussal, hanem Lyme-kórral is megfertőződik. Rendkívül komplex kórképű, életveszélyes állapotokat idézhetnek így elő – figyelmeztetett Kapiller Zoltán.

"Most fokozottan legyenek felelősséggel maguk és a szeretteik iránt, mert az életükről van szó. Aki egyszerre fertőződik meg, annak nincs életesélye" – mondta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×