2011 óta 8830 megbízhatósági vizsgálatot engedélyezett az ügyészség. A megfigyeltek nagy részéről az igazolódott be, hogy becsületesen végzi a munkáját. Ugyanakkor 127 ügy feljelentéssel zárult, mivel bűncselekmény gyanúja merült fel.
Bolcsik Zoltán, az NVSZ főigazgatója a Magyar Nemzetnek nyilatkozva kiemelte,
a megbízhatósági vizsgálat nem egy csapda, nem az a célja, hogy a megfigyelt ember bűnbe essen.
Az NVSZ-nek az a pozitív eredmény, ha megállapíthatja, hogy az érintett szabályszerűen jár el – hangoztatta.
Kiemelte, hogy a vizsgálat során nem sérülhet az ellenőrzött döntési szabadsága. Sem lelki, sem fizikai ráhatással nem lehet arra kényszeríteni, hogy a felajánlott összeget elfogadja. Az NVSZ munkatársa egyértelmű felajánlást tesz, hogy hajlandó vesztegetési pénzt fizetni, azt azonban
nem „tukmálhatja”, és nem játszhat az érintett együttérzésére sem.
A megbízhatósági vizsgálat szigorú szabályokhoz kötött. Titkos információgyűjtés folytatható, de bírói engedélyhez kötött titkosszolgálati eszközöket nem szabad bevetni, így nem lehet lehallgatni az érintett telefonját, lakását. Az integritástesztről kép- és hangfelvétel készíthető, de kizárólag a vizsgált ember és az NVSZ munkatársa közötti interakció rögzíthető.
Amennyiben az érintett nem követ el bűncselekményt, értelemszerűen nem tesznek feljelentést. Ebben az esetben harminc napon belül minden adatot, felvételt törölniük kell, kivéve a vizsgálat elrendeléséről és befejezéséről szóló határozatot.
Ha azonban a célszemély bűncselekményt követ el, és így megbukik a teszten, akkor feljelentik az ügyészségen vagy a rendőrségen – ismertette a főigazgató.
Bolcsik Zoltán közölte, hogy ettől az évtől sokkal több embert vizsgálhatnak, így
az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állókat és a szociális dolgozók nagy részét is alávethetik az integritástesztnek.