eur:
407.55
usd:
357.73
bux:
0
2025. április 20. vasárnap Tivadar
Nyitókép: Facebook/ Paks II. Atomerőmű Zrt.

Nem várnak tovább a svédek, sorra fogják építeni az atomerőműveket

Állami hitelek és áramárgaranciák segítségével támogatná az új atomerőműveket építő vállalatokat a svéd kormány, ehhez azonban az Európai Unió jóváhagyása is szükséges.

A svéd kormány állami hitelek és áramárgaranciák formájában nyújtana támogatást vállalatoknak négy új atomerőmű építéséhez a villámosáram-termelés növelését, illetve a károsanyag-kibocsátás csökkentését szolgáló kormányzati stratégia részeként.

A kabinet tájékoztatása szerint a skandináv országnak 2045-ig akár tíz új atomreaktorra is szüksége lehet, mivel a logisztikai ágazat és az ipar igényei elmozdultak a fosszilis energiahordozók felől, és

a villamosáram iránti szükséglet előreláthatóan mintegy 300 terawattórára fog emelkedni a 2023-as 135 terawattról.

A kormány – tekintettel arra, hogy a magánszektor érdeklődése visszafogott a befektetések megtérülése körüli aggályok miatt – elfogadta azt, hogy hozzá kell járulnia az építési költségekhez, amelyek korábbi tanulmányok szerint akár több tízmilliárd dollárt is felemészthetnek.

„Ez egy korlátozott, jól kiegyensúlyozott, felelősségteljes támogatás olyasmi elősegítéséhez, amit már nagyon hosszú ideje nem tettünk, mégpedig új atomreaktorok építéséhez” – hangsúlyozta Niklas Wykman, a pénzpiaci ügyek minisztere. „Úgy véljük továbbá, ez a módja annak, hogy az Európai Bizottság jóváhagyását megszerezzük annak széles körű támogatásával együtt” – tette hozzá a tárcavezető a vonatkozó uniós szabályozásra hivatkozva, miszerint új atomerőművek építésével kapcsolatos állami támogatásokhoz Brüsszel jóváhagyása szükséges.

A tervek szerint már augusztustól lehetne pályázni az állami forrásokra. A Vattenfall svéd áramszolgáltató, amely elképzelései szerint a 2030-as évek közepére építene új reaktort, üdvözölte a kormányzati javaslatot, hozzátéve, hogy részleteiben megvizsgálja azt. A Fortum finn áramszolgáltató még a hét elején úgy nyilatkozott, hogy üzleti szempontból nem életképes elképzelés atomerőművet építeni állami támogatás nélkül.

Svédország meglévő atomerőműveit az 1970-es, illetve 1980-as években építették.

Címlapról ajánljuk

A krónikus vesebetegség egy néma kór, tízből nyolcan nem is tudják, hogy ebben szenvednek

A krónikus vesebetegséget Magyarországon az esetek 70 százalékában nem ismerik fel, holott ez egy globálisan is egyre gyakrabban előforduló egészségügyi probléma. Az orvosszakma szeretné felhívni rá a figyelmet, hogy a közérthető információátadás és a társadalmi tudatosság növelése mellett nagyobb figyelmet kellene fordítani a kockázati csoportok fokozott szűrésére is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×