eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Máthé Zoltán

A magyarok fele beoltható lenne az Európa ajtaján kopogtató amerikai oltással

A felnőtt lakosság felének beoltására elegendő mennyiséget kötött le a magyar kormány az egyoltásos Janssen vakcinából.

Küszöbön áll a Johnson and Johnson amerikai "egyoltásos" vakcina európai engedélyezése, amely Magyarországon már a hatodik alkalmazott vakcina lehet a Pfizer, a Moderna, az AstraZeneca, a Szputnyik V és a Sinopharm oltóanyaga után.

A döntés akár csütörtökön is megszülethet, ezért az Infostart azt tudakolta a Kormányinfón, mennyi vakcina érkezhet Magyarországra a Janssen nevű leányvállalat által fejlesztett oltásából, és azt mikor kezdhetik el ténylegesen alkalmazni.

"Ha megkapja az engedélyt, akkor 4 millió 360 ezer oltást kaphat Magyarország, ennyit kötött le. Nyilvánvalóan a gyártókapacitásnak megfelelően fogunk kapni belőle" - fogalmazott Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Mint az Infostart az Egészségkalauz portál ismereteire támaszkodva megírta, az oltás

  • vektorvakcina (az AstraZenecához és a Szputnyik V-hez hasonlóan), vagyis egy ártalmatlanított hordozóvírus (Ad26 hordozó-, vagyis adenovírus) juttatja a szervezetbe a Covid-19 egyik tipikus génszakaszát, amely ellen a szervezet védekezni kezd
  • két hét elteltével hatékonysága 67 százalékos, egy hónap után 66 százalékos, a súlyos lefolyással szemben a védelem egy hónap után 85 százalékos
  • az Egyesült Államokban február 27. óta engedélyes (a Pfizeré és a Modernáé után)
  • tesztelés: 40 ezer emberen Dél-Afrikában, Dél-Amerikában, Mexikóban és az USA-ban
  • immunválasz: helyi fájdalom, fejfájás, fáradtság, izomfájás, hányinger
  • 18 év felettieknek adható
  • nincs bizonyíték arról, hogy a védett személy továbbadja-e a fertőzést.

Korábban lelkiismereti kérdéseket is felvetett vallásos körökben az oltás elfogadása, e szérumnak ugyanis olyan komponense is van, amely egy 1985-ben abortált magzatból származik. Ám ez nem egyedülálló a vakcinafejlesztésre szakosodott orvostudományban, számos világszinten használt oltás mellett például az AstraZeneca koronavírus ellen oltása is tartalmaz ilyet. A Vatikán is megszólalt a kérdésben, az oltást támogatólag: "Jó lelkiismerettel lehet használni, azzal a bizonyos tudattal, hogy ez nem jelent egyetértést azzal az abortusszal, amelyből az oltások előállításához használt sejtek származnak."

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×