eur:
396.84
usd:
355.48
bux:
74510.83
2024. szeptember 28. szombat Vencel
Nyitókép: Pixabay

A koronavírus ellen fejlesztenek új gyógyszert, magyar részvétellel

A pécsi Virológiai Nemzeti Laboratórium is részt vesz egy, a koronavírus kezelésében potenciálisan hatásos új terápiás gyógyszer nemzetközi fejlesztésében - tájékoztatta a Pécsi Tudományegyetem (PTE)

A PTE Szentágothai János Kutatóközpontjának virológusai tavaly nyár óta egy nemzetközi projektben segítik a koronavírus elleni küzdelmet. A járvány idején számos gyógyszergyár a meglévő készítményeket új nézőpontból vizsgálja, hogy vírusellenes tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerként felhasználhatók-e a koronavírus ellen, ezzel párhuzamosan pedig intenzív kutatás-fejlesztést is végeznek új Covid-19 ellenes terápiák kidolgozására - írták a Facebookon.

A PTE részvételével zajló nemzetközi projekt keretében a német Ursapharm Arzneimittel és az osztrák Cebina klinikai tanulmányban vizsgálja az antihisztaminként ismert, az antiallergiás terápiában évek óta sikeresen alkalmazott azelasztin-hidrokloridot. A klinikai tanulmány célja a vegyület SARS-CoV-2 fertőzés elleni lehetséges hatásának igazolása a betegek szervezetében. Ehhez a laboratóriumi vizsgálatokat a Jakab Ferenc professzor által vezetett Virológiai Nemzeti Laboratóriumban végezték.

A héten megindult a klinikai vizsgálat Németországban annak igazolására, hogy az azelasztint tartalmazó orrspray képes-e visszaszorítani az orrnyálkahártyán a vírus megtapadását és szaporodását a fertőzés korai szakaszában,

ezáltal megakadályozva a Covid-19 betegség kialakulását vagy pozitívan befolyásolva a betegség lefolyását.

A külföldi klinikai vizsgálatokkal párhuzamosan a pécsi virológusok, farmakolóusok és a Cebina a magyar klinikai tesztelés tervezését is megkezdték. Az osztrák, magyar és német kutatók úgy gondolják, hogy ha a közelgő klinikai vizsgálatok pozitív eredménnyel zárulnak, az áttörést jelenthet a vírusok terjedésének ellenőrzésében és a jelenlegi járvány visszaszorításában.

A külföldi klinikai vizsgálatokkal párhuzamosan a pécsi virológusok, farmakolóusok és a Cebina a magyar klinikai tesztelés tervezését is megkezdték.

Jakab Ferenc júliusban számolt be arról, hogy pécsi és osztrák kutatók együttműködésével olyan - az allergia elleni orrsprayben megtalálható - hatóanyagot azonosítottak, amely a későbbiekben a koronavírus-fertőzés kezelésében is alkalmazható lehet. A professzor akkor felhívta a figyelmet arra, hogy bár a laboratóriumi eredmények nagyon ígéretesek, a kísérleteket széleskörű klinikai vizsgálatoknak kell követniük, hogy a hatóanyag tényleges terápiás alkalmazhatóságát is igazolják.

A PTE júniusban jelentette be, hogy a koronavírus elleni vakcina fejlesztésével kapcsolatos közös vállalkozásba kezd a Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja és a Cebina osztrák biotechnológiai cég.

Címlapról ajánljuk
Hajdu János: a TEK megpróbál lépést tartani az informatikai robbanással

Hajdu János: a TEK megpróbál lépést tartani az informatikai robbanással

A terrorelhárítás fejlődését bemutató kiállítás nyílt a Rendőrmúzeumban, az áprilisig megtekinthető tárlat a XX. század elejétől kezdődően bemutatja az összes fontos, Magyarországon történt merényletet, terrorcselekményt – mondta az InfoRádióban a Terrorelhárítási Központ főigazgatója. Hajdu János rendőr altábornagy szerint Európában és a világban is számos helyen nagyra becsülik a TEK tevékenységét, és arról is beszélt, milyen új kihívásokkal kell szembenéznie a jövőben a központnak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.30. hétfő, 18:00
Kövér László
az Országgyűlés elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×