eur:
408.03
usd:
375.1
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke sajtótájékoztatót tart Az önkormányzati választások értékelése címmel a párt budapesti központi irodája sajtótermében 2019. október 14-én. A pártelnök úgy látja, az ellenzéki oldalon nincs alternatívája a legszélesebb körű együttműködésnek.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás

Gyurcsány Ferenc: politikatörténeti az ellenzéki összefogás

Az elmúlt esztendőben "a legjobb dolog, ami történt velünk", az az, hogy megszületett "Orbán-rendszerének" hazafias, európai, demokratikus ellenzéke – mondta a Demokratikus Koalíció elnöke szombati, online évértékelőjén.

A Demokratikus Koalíció elnöke szombati, online évértékelőjén úgy fogalmazott: az elmúlt esztendőben "a legjobb dolog, ami történt velünk", az az, hogy megszületett "Orbán-rendszerének" hazafias, európai, demokratikus ellenzéke. Hosszú idő kellett, hogy mindenki megértse, Magyarországon régóta nem demokratikus versengés zajlik, hanem alapvetően egy autokratikus, sok tekintetben diktatórikus rendszerrel szemben kell fellépnie egy olyan ellenzéknek, amelynek csak akkor van esélye győzni és "helyreállítani a normalitást", ha közös politikai, választási erőként mutatja meg magát - mondta.

A pártelnök kijelentette: nem egyik vagy másik párt, nem egyik vagy másik politikus teremtette meg ezt az egységet, hanem közösen felismerték a hazafias kötelezettségüket.

A koronavírus-járványról Gyurcsány Ferenc azt mondta, hogy tavaly inkább a vírus állt győzelemre, és ez emberek védekeztek, de most abban reménykedünk és azon dolgozunk, hogy megforduljon a helyzet, és helyre tudjuk állítani szokásos, hétköznapi életünket.

Az emberek leleményesek, így is éltek valahogy tovább, sok minden megy is, de van valami, ami hiányzik: az érintés, a gesztusok, a közelség, az emberi kapcsolatok - fejtegette. Egy év után érezhető, hogy így pokolian nehéz az élet - tette hozzá.

Kiderült, hogy tényleg nagyon kicsi lett a Föld, az a vírus, ami minden bizonnyal a bolygó másik feléből származik, egy-két hónap alatt itt volt, és ma ott van mindenhol - mondta. Ha a vírus globálisan támad, akkor védekezni is globálisan kell - szögezte le.

Emlékeztetett: sokszor az ellenzék szemére vetik, hogy a vírushelyzetből is politikai vitákat csinál. A politika a közös életünk intézése, és nincs nagyobb közügy, mint egy globális világjárvány - jelentette ki. Ezért szerinte nagyon helyes, ha közéleti vita tárgya az, hogy jól intézik-e a közös dolgainkat azok, akinek ebben kitüntetett felelősségük van.

A pártelnök úgy érvelt: az biztos, hogy ha ez nemzeti ügy, "akkor bennünket partnernek kell kezelni". Egyúttal megjegyezte, szeretnék, ha beavatnák őket a dilemmákba, az elemzésekbe, az adatokba.

A járvány alatt ledőlt egy hamis mítosz, mert sokan azt gondolták, hogy "ezek legalább tudnak kormányozni; na most az derült ki, hogy ezek nem tudnak kormányozni" - fogalmazott. Ennyi csetlést-botlást, megkésett intézkedést, egymásnak ellentmondó nyilatkozatot és lépést még soha nem lehetett látni, mert az ellenfelet most nem a kormány választotta ki, hanem az maga a valóság - mondta. "A magyar kormány szembetalálkozott a valósággal és a valóság vereséget mért a magyar kormányra" - összegezte véleményét Gyurcsány Ferenc.

Az a felelős magatartás, és a DK mindenkinek azt javasolja, hogy oltassa be magát - jelentette ki a politikus. A tudományos közösségnek - alig pár kivétellel - az egésze azt mondja, hogy sokszorta nagyobb annak a kockázata, ha valaki nem oltatja be magát, mintha beoltatja - mutatott rá.

Az nem politikai kérdés, hogy hol gyártott vakcinát érdemes elfogadni, "ez mindegy" - szögezte le. Arra kérte hallgatóit, hogy olyan vakcinával engedjék magukat beoltatni, amit az európai szakhatóság engedélyezett. Lehet az az orosz vagy a kínai is, ha engedélyezték Európában - nyomatékosította.

Eközben egy szellemi hatalomátvételi kísérlet zajlik a kormány részéről - közölte. Az egyetemek úgynevezett modellváltása az az egyetemek privatizációja, amelynek során ellenérték nélkül magánkézbe adják a felsőoktatási vagyont "a kormányhoz közelálló emberek részére" - ismertette véleményét. A mai magyar jobboldal szerint a politika alfája és omegája a nemzeti közösség - emelte ki. Ennél több és bonyolultabb a politika, de még ha így is lenne, a nemzeti közösségre való hivatkozás nem jelenthet felmentést mindenfajta bűn alól, mert az nem hazaszeretet, ha valaki lop, fenyegeti a polgártársait. A hazaszeretet nem urizálás, nem az irgalom hiánya. Ezeket a bűnöket, amelyeket rendszerszerűen követnek el, próbálják elpalástolni a hazaszeretet fogalmával - érvelt.

A mai kormánypárt kitűnő emberi és politikai kapcsolatokat ápol a lengyel Jog és Igazságosság párttal, ami Európa talán legdrámaibb abortuszszabályozását vezette be - hívta fel a figyelmet. Ha az ilyen szabályozást támogató keresztény egyházak azzal találkoznak, hogy üresen konganak a templomaik, akkor gondoljanak arra, hogy nem irgalmat gyakorolnak, nem szeretet adnak a híveiknek, hanem "irgalmatlanok és végtelenül dogmatikusak saját - egyébként szerintem istentelen - megfontolásuk fenntartásakor" - mondta Gyurcsány Ferenc.

A pravoszláv egyház nagy barátjaként önmagát bemutató orosz elnök "minden bizonnyal megmérgezteti" mára szimbolikussá váló legfontosabb kihívóját, Alekszej Navalnijt - folytatta gondolatmenetét. Az orosz ellenzéki politikus 11-szer próbált pártot alapítani, de nem sikerült, most pedig megint börtönbe csukták - tette hozzá. Ha a keresztényi szeretet ezt jelenti, akkor "azt gondolom, hogy egyre kevesebben akarnak majd keresztények lenni, és egyre kevésbé lesz vonzó ezzel a jelzővel illetni bárkinek is a politikáját" - fogalmazott.

Gyurcsány Ferenc szerint reményt is hordozott 2020., a legnagyobb remény Joe Biden győzelme volt az Egyesült Államokban. Nemcsak Donald Trump bukott, hanem azok a fajta politikusok is, akiknek családjába "a mi kormányfőnk is beletartozik". Ezek a nacionalista, elitellenes, populista politikusok visszaszorulóban vannak, ahogy Orbán Viktor is lényegében talajt vesztett Európában - fogalmazott. "Itthon még basáskodik (…), de ma már csak bajkeverő Európában" - tette hozzá a Demokratikus Koalíció elnöke.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×