Online nemzeti konzultációt szervez a kormány február közepére - derült ki Orbán Viktor beszédéből. Ha ez lezárult, akkor "döntések születhetnek március 1-jével és április 1-jével, vagy április 3-ával, ami a húsvét". "Akkor már biztosan szabadabb életünk lehet, mint amilyen a mostani, ha addig fegyelmezetten tartjuk a szabályokat" - fogalmazott, lehetséges időpontokat adva ezzel a nyitásra.
A konzultációban fel kívánják mérni azt, hogy milyen nyitást szeretnének az emberek - részlegest, teljest, milyen szempontjaik vannak.
A gazdaság-újraindítási akciótervről elmondta, három ütemben valósul meg:
- az első ütem január 1-jétől április 1-jéig,
- a második április 1-jétől július 1-jéig,
- a harmadik ütem pedig július elejétől októberig tart majd.
Nem derültek ki részletek a bajban lévő ágazatok további megsegítéséről, de egy elemet ismertetett az új akciótervből Orbán Viktor: döntött a kormány egy
új hitelkonstrukció bevezetéséről a koronavírus-járvány miatt bajba került kkv-knak, amelyek 10 évre 10 millió forint erejéig kamatmentes kölcsönt vehetnek igénybe, amelyet csak 3 év után kell elkezdeni törleszteni.
A már megindított lépések között említette a lakásépítési áfa 5 százalékra csökkentését, a lakásfelújításokhoz biztosított 6 millió forintos kedvezményes hitelt - amelyből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás -, a 13. havi nyugdíj visszaépítésének megkezdését, valamint a 25 év alatti fiatalok 2022-től bevezetendő szja-mentességét. Az új lakások építésével kapcsolatban megjegyezte: a cél évi 40 ezer lakás megépítése.
A gazdaság-újraindítási terv második, áprilistól induló üteméről kifejtette: a középpontban a felsőoktatás áll majd, Varga Mihály pénzügyminiszter 1500 milliárd forintos fejlesztést irányzott elő. A miniszterelnök ugyanakkor reméli, ez akár 2000 milliárd forint is lehet majd. Hozzátette: április 1-jéig "az átalakulni akaró egyetemek" át tudják magukat alakítani.
A harmadik ütem, a nagy fejlesztések időszaka júliusban indul, és alapvetően a zöldenergiára, a körforgásos gazdaság felépítésére és a gazdaság teljes digitalizálására építenek majd - ismertette a miniszterelnök.
Hozzátette:
bizonyos kérdésekben - a család hagyományos értékeit és a migrációt illetően - Magyarország erős ellenlábasa lesz Brüsszelnek, bizonyos témákban - például a zöldgazdaságban és a digitalizációban - viszont a legerősebb szövetségese.
Az újraindítási terv fontos lépésének nevezte továbbá a következő 8-10 évre szóló agrár- és vidékfejlesztési stratégia első pályázatainak elindítását.