eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Csak vendégek vagyunk, illene tiszteletet tanúsítani

Napjaink egyik legfontosabb feladata az erdei ökoszisztéma összetettségének megőrzése. Többek között erre hívja fel a figyelmet az Országos Erdészeti Egyesület Mi fán terem az erdő? című kampánya. A témát még inkább aktuálissá teszi, hogy a koronavírus tavaszi megjelenése óta többszörösére nőtt a látogatók száma a hazai erdőkben.

Egy jól működő erdei életközösségben minden szereplőnek megvan a maga funkciója, a mikroorganizmusoktól egészen a csúcsragadozókig – hangsúlyozta a Mi fán terem az erdő? kampány kapcsán a Soproni Egyetem általános rektorhelyettese. Az erdő ökoszisztémája csak ideig-óráig állandó, a változást pedig számos körülmény előidézhet.

„Ha változik a klíma, a mikroklíma, az időjárás körülöttünk, az ember által használt terület, akkor az életközösség is megváltozik, amely az erdőt alkotja – mondta Fábián Attila. – Ha például valahol egy új utat építenek, az abban a pillanatban területeket választhat el egymástól. De pozitív módon, ha mondjuk hidakkal kötnek össze két területet, az újra kapcsolatot teremthet a korábban elválasztott széfrák között.”

A szakemberek úgynevezett

génmegőrző erdőben igyekeznek megóvni a veszélyeztetett fafajtákat.

Ma többek között a szárazság és a rovarpusztulások miatt Magyarországon is vannak veszélyeztetett erdőterületek – tette hozzá. A magyar erdők annál inkább mondhatók védettnek, ha minél több hazai fafaj jellemzi azokat. Ha idegen, úgymond bevándorló fajokkal telepített erdőket vagy életközösségeket látunk, azoknak a károsítók elleni kitettségük vagy a klímaváltozás elleni védekezési potenciáljuk is jóval kisebb, következésképp jóval sérülékenyebbek – magyarázta a szakember.

Az erdőgazdaságok, illetve a magán-erdőgazdálkodók tudatos erdőgazdálkodást folytatnak, ebből fakadóan az ő területeiken figyelnek arra, hogy a jövevényfajok kevésbé jelenjenek meg és terjedjenek el. Azért inkább azokon a területeken jellemzők, ahol esetlegesen a gazdálkodás megszűnik, és nem figyel oda rá senki, hogy mi történik az új típusú életközösséggel.

A Soproni Egyetem általános rektorhelyettese szerint itthon inkább az alföldi erdőségek vannak rosszabb állapotban, ahol a mezőgazdasági tevékenység az uralkodó. Az erdőgazdálkodás alatt álló hegyvidékek, dombságok erdőterületeit kevésbé érinti ez a probléma. Felhívta ugyanakkor a figyelmet a kirándulók felelősségére is, akik jelenlétükkel szintén alakítják az erdei ökoszisztémát.

„Az ember vendég az erdőben, és a vendég tiszteletet tanúsít a vendéglátójával szemben.”
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×