eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli miniszter az otthonteremtési program és a családvédelmi akcióterv újabb részleteiről tartott sajtótájékoztatóján a Miniszterelnökség Szalay utcai épületében 2020. október 19-én.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Napirend előtt - Az uniós vétótól a karácsonyi ünnepi járványszabályokig széles volt a merítés

A koronavírus-járványról és a munkanélküliség mértékéről, a nőkről, a karitatív szervezetek munkájáról és a "15 millió búzaszem" programról is szó volt napirend előtt szerdán az Országgyűlésben.

Gurmai Zita (MSZP) Novák Katalin családokért felelős tárca nélküli minisztert bírálta a tárcavezető egy internetes videóban elmondott, a nők fizetésével és karrierjével kapcsolatos szavaiért.

"Rosszul értelmezett emancipáció volna az ön története is, amikor a szakmai kiteljesedést választotta ahelyett, hogy csak a családjának éljen?" - tette fel a kérdést Novák Katalinnak.

Hangsúlyozta: ez a döntést a nőkre kell bízni, mert szemben azzal, amit a miniszter állít, a "nők nem alattvalók és nem szülőgépek". Szerinte a miniszternek bocsánatot kell kérnie és törölnie kell a videót.

Novák Katalin leszögezte: minden mondatát vállalja. Hangsúlyozta: soha nem mondta azt, hogy a nők kevesebbet keressenek mint a férfiak és megerősítette azt is, hogy elfogadhatatlan, ha egy nő kevesebbet kap ugyanazért a teljesítményért, mint egy férfi, csak azért, mert nő.

Ugyanakkor jelezte: fenntartja azt a véleményét is, hogy anyaság nem szégyen. Nem szégyen az sem, ha valaki az életét csak a gyermekeinek, csak a családjának szenteli - mondta.

Kijelentette: a magyar kormány éppen azért dolgozik, hogy a magyar nőknek megadja a választás szabadságát, hogy a nők dönthessek úgy, hogy nem vállalnak gyermeket és nem kötnek házasságot, vagy párjukkal együtt családot, akár nagycsaládot alapítanak és akár egész életükben a családjukról gondokodnak, és ezt sem élik meg kurdarcként, nem érzik azt, hogy ezért másodrendű polgárok lennének.

A Jobbik az InfoRádióból idézett

Balczó Zoltán (Jobbik) az Európai Uniós csúcson elért eredményeket értékelve azt mondta: a vétó feladása fontos volt Magyarország és az EU szempontjából is, hiszen így hazánk megkapja költségvetési forrásokat. Hozzátette: a Jobbik nem azt várja, hogy szankciókat kapjunk, hanem hogy az uniós források felhasználását szigorúan ellenőrizzék.

Úgy értékelt: káros volt az egész "vétó-hercehurca". Idézte Navracsics Tibor volt EU-s biztos InfoRádiónak adott nyilatkozatát, amely szerint Magyarország az "EU fenegyereke" státusz felé tart, és úgy vélte: ennek minden követezkeményét viselni kell, így az elszigetelődést, ami más területeken és ügyekben jelent majd hátrányt.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkár magyarázkodásként értékelte a jobbikos politikus felszólalását, mert szerinte a Jobbik az elmúlt időszakban a baloldallal közösen Magyarország ellen kampányolt.

A nehézségek ellenére is boldog, békés karácsonyt kívánt mindenkinek a parlamenti patkó mindkét oldalán, azoknak is, akik nem mindenben értenek egyet a kormánnyal.

Simicskó István, a KDNP frakcióvezetője a humanitárius segítségnyújtás fontosságát hangsúlyozta a járvány idején. Megköszönte a karitatív szervezetek, valamint a kormányzati humanitárius kordinációs tanács munkáját.

Soltész Miklós, a Miniszterelnökség államtitkára azt mondta: az ország példát mutatott összefogásból, azonban ebből a baloldali pártok kilógnak, a Jobbiktól a DK-ig. Kamuvideót gyártottak és megtámadták Magyarországot Brüsszelben - tette hozzá.

Jakab István (Fidesz) a Magyarok Kenyere Alapítvány "15 millió búzaszem" programjának eredményeiről számolt be. Hangsúlyozta: a 10 éve működő program a magyar gazdatársadalom önkéntes összefogása, amelyben egész évben Magyarországról és a Kárpát-medence magyar lakta településeiről ajánlanak fel búzát a rászoruló gyermeket segítő szervezeteknek, határon innen és túl. Elmondta: idén több mint 1000 tonna gabonát gyűjtöttek össze, és több mint 80 ezer gyermeknek juttattak el adományt.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium államtitkára azt mondta: a magyar mezőgazdaság különösen nehéz éven van túl, sok nem várt természeti esemény történt, a gazdák azonban minden nehéz körülmény ellenére helytálltak. A programot sikertörténetnek nevezte.

Tordai Bence (Párbeszéd) 2020-at értékelte, szerinte sokaknak nem lesz felhőtlen és boldog a karácsony, mert a kormány "csúnyán elbaltázta" a koronavírus-járvány miatti gazdasági és egészségügyi válság kezelését. Elmondta, több mint hétezren haltak meg a vírus miatt, de a korábbi évekhez viszonyítva is nőtt a halálozási statisztika, valószínűleg 10-15 ezer ember halt meg idő előtt.

Hozzátette: az emberek életét anyagi nehézségek is sújtják, tízből heten megszorításra kényszerülnek a családi kasszában. Kitért arra is, hogy az államháztartás sincs rendben, ha a 2010-es állapottal hasonlítják össze, 2020 végére 95 százalékra ugrik az államadósság GDP-hez viszonyított aránya.

Orbán Viktor miniszterelnök és a kormány felelősségét hangsúlyozta a járvány elleni védekezésben, a válságkezelésben. Szerinte a kormány a felelős azért, hogy ilyen rossz helyzetben vannak a családok, és a felelősség alól nem kellene kibújni.

Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára egyetértett azzal, hogy ez a karácsony nem olyan lesz, mint a többi.

Közölte, Magyarországgal ellentétben a legtöbb országban a sikeres járvány elleni védekezés érdekében az ellenzék képes volt lejjebb csavarni "politikai harcászati tevékenységét". Szerinte a baloldali ellenzék végig a kormány ellen küzdött, de ez rendre az orvosokon, az ápolókon csattant. Elmondta, reméli, hogy az ellenzékben lesz annyi felelősség, hogy abbahagyja a vakcina elleni hangulatkeltést.

A gazdasági válságkezelésről közölte, a költségvetésben minden az emberéletek védelmének és a válságkezelésnek van alárendelve. Ha az ellenzék annyira cselekedne, miért nem teszi azt az általa vezetett önkormányzatokban? - kérdezte. Úgy fogalmazott: ebből nem lesz hatékony járvány elleni védekezés, nem lesznek új munkahelyek, sem fejlődő városok, ebből "karácsonyi pangás lesz, ha brezsnyevi nem is".

Schmuck Erzsébet (LMP) közölte, a koronavírus-járvány rámutatott, nem lehet az életet ugyanott folytatni, ahol a járvány előtt jártunk. Hozzátette: a kormány politikájában nem látni érdemi változást, a társadalmi szolidaritás ismeretlen fogalom számára. A kabinet továbbra is a multik és a Fidesz-oligarchák zsebét tömi felesleges luxusberuházásokkal.

Kitért arra, hogy a kormány kizsigerelte az önkormányzatokat, jelentős forrásokat vont el tőlük, veszélybe sodorva így a közfeladatok ellátását, a rászorulók segítését. Elmondta, a kormány év elején bejelentett klímavédelmi akciótervének nincs érdemi hatása, radikális lépésekre van szükség, be kellene zárni a Mátrai Erőművet, el kellene kezdeni a lakóépületek energetikai korszerűsítését.

Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti államtitkára azt mondta, a járvány gazdasági hatásai megerősítették a kormány célját, hogy patrióta gazdaságpolitikára van szükség, ez pedig ellentétben van a baloldal nemzetközi érdekeket kiszolgáló politikájával.

Beszélt arról is, hogy az önkormányzatoknak a kormánynál nincs jobb szövetségesük, hiszen ez a kormány húzta ki őket a csődből és ad nekik évről évre több támogatást. Kitért arra is, hogy ez az év megmutatta, a baloldal csak beszél a klímavédelemről, de kizárólag a kormány cselekszik.

Bősz Anett (DK) arra hívta fel a figyelmet, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) múlt héten közölt júniusi munkaerőpiaci adatai szerint csaknem 400 ezren voltak munka nélkül, holott korábban a hivatalos adat 215 ezer volt. A különbség abból adódik, hogy a KSH az állásukat elvesztőket nem a munkanélküliek, hanem az inaktívak közé sorolta - magyarázta. Hozzátette: a KSH szerint év elején 4,5 millió aktív polgára volt az országnak, így a 400 ezer állástalan 9 százalékos munkanélküliséget jelent.

Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára beszélt arról, hogy vannak olyan önkormányzatok, amelyek a járvány elleni védekezés helyett a kormány elleni politikai hadjárattal vannak elfoglalva. Elmondta, a kormánynak rendeletet kellett hoznia, hogy a baloldali önkormányzatok ne tudják megsarcolni az embereket a járvány elleni védekezésben.

A munkanélküliségről azt mondta, a KSH adatai az Eurostat adatai is, amelyek egyértelműek, a munkanélküliségi ráta Magyarországon 4,3 százalék. Ez a negyedik legalacsonyabb az EU-ban - közölte.

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×