Három alapvető területen zajlik a Budavári Palotanegyed történeti rekonstrukciója a tizenkét éven át tartó Nemzeti Hauszmann Programban, melyből egy területen szinte végeztek már a szükséges munkálatokkal – mondta el az InfoRádióban a Budai Várnegyed területén megvalósuló kormányzati beruházásokért felelős kormánybiztos. Ez a sikeres terület a zöldterületek rendbetétele: mint azt Fodor Gergely elmondta, míg korábban bokatörés nélkül szinte lehetetlen volt a Clark Ádám térről gyalogosan feljutni a várhegyen át a palotába, mostanra mind a Király-lépcső, mind az Ellyps-sétány megújult.
A program második pillére az ideológiai okokból lebontott épületek visszaépítése:
a lovarda, a Stöckl-lépcső és a főőrség rekonstrukciójával végeztek.
"Ezeket korhűen helyreállítottuk, a látogatók már meg is ismerhetik az épületeket a Budavári Séták segítségével" – mondta a kormánybiztos, hozzátéve, van még dolguk a Csikós-udvaron: tereprendezés, valamint liftek és a Hauszmann-rámpa megépítése is vár rájuk, mindezt jövő novemberben szeretnék átadni majd az itt lakóknak és az ide látogatóknak.
A visszaépítések közé tartozik továbbá az egykori Vöröskereszt Egylet székházának újjáépítése: ennek helyén jelenleg foghíjtelek áll a Dísz tér sarkán. József főherceg felrobbantott palotáját és annak kertjét, valamint a Honvéd Főparancsnokság kupolás épületét is rekonstruálniuk kell még a program keretében.
A harmadik pillér a legnagyobb feladat, egyben munkájuk ékköve is Fodor Gergely szerint, ez pedig nem más, mint a Budavári Palota történeti rekonstrukciója.
"Ha tizenkét év alatt tudunk végezni a Királyi Palota történeti tereinek rekonstrukciójával, illetve a külső homlokzat és a tetőszerkezet helyreállításával, akkor minden munkatársam nagyon büszke lehet magára" – fogalmazott a kormánybiztos.
Azt is elmondta, csaknem félszáz szakember dolgozik a korabeli anyagok felkutatásán, hogy lehetőség nyílhasson a korhű visszaépítésre.
"Eddig teljesen eredményesek voltak,
korabeli szállítólevelek, anyagminták és fényképek is lehetővé teszik, hogy az épületek valóban korhűek legyenek"
– fogalmazott. A munka minőségére véleménye szerint bizonyítékot jelet a már rekonstruált lovarda és főőrség épülete.
Fodor Gergely arról is beszélt, az első három évre tízmilliárd forintos keretet kaptak, jövőre kell újra a kormányhoz fordulni az engedélyes és kiviteli tervekkel a további finanszírozás érdekében.