eur:
408.12
usd:
375.15
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Sugár Gábor kéményseprő, a FŐKÉTÜSZ Fővárosi Kéményseprőipari Kft. kerületi kirendeltségének vezető-helyettese áll egy tisztítókefével kezében egy lakóház tetején a főváros VII. kerületében, a Kertész utcában. A fővárosban mintegy 70-80 ezer kémény van felújításra szoruló, kritikus állapotban.
Nyitókép: Honéczy Barnabás

Áll a bál a fővárosi kéményseprés körül

Tiltakozik a Kéményseprők Országos Szakszervezete az ellen, hogy a főváros jövő tavasztól az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnak adja át a budapesti kéményseprést. Féltik a cég 200 dolgozójának jövőjét, de tartanak attól is, hogy az OKF ennyi idő alatt nem tud felkészülni erre a speciális területre. Szerintük ugyanis Budapest mindig egy kicsit a „non plus ultra”-ja volt ennek a szakmának. Az általános főpolgármester-helyettes egyetért, a Főkétüsz jövője egyelőre bizonytalan.

Vámos Csaba tájékoztatása szerint a Fővárosi Önkormányzat a hét elején jelezte, hogy az egyébként 2024 márciusáig fennálló közszolgáltatási szerződést 2021. április 30-val fel kívánják mondani, átadva a feladatellátást – május elsejétől – a katasztrófavédelemnek. A városvezetés financiális okokra hivatkozott: miszerint az elmúlt hónapok különböző kormányzati intézkedései, ahogyan ők fogalmaztak, megszorításai miatt, nehéz anyagi helyzetbe került a főváros, így nem tudják a jövőben finanszírozni a budapesti kéményellenőrzéseket – tette hozzá a Kéményseprők Országos Szakszervezetének elnöke.

Az, hogy az OKF-fel történt-e megállapodás a főváros részéről, a szakszervezet előtt nem ismert, kizárólag arról van tudomásuk, hogy az előzetes egyeztetések megrekedtek. Vámos Csaba megjegyezte, azon viszont

teljesen el vannak képedve, hogy a városvezetés arra kívánta buzdítani őket, hogy próbáljanak valamiféle nyomást gyakorolni a kormányzatra,

illetőleg a Belügyminisztériumra, hogy jogfolytonossággal vegyék át a munkavállalókat.

Vámos Csaba arra is kitért: a főpolgármester-helyettes részéről alternatívaként az az „egészen abszurd” ötlet is elhangzott, hogy miután megtörténik a fővárosi közműcégek egybeolvasztása, némi átképzést követően lehetőség nyílhat a továbbfoglalkoztatásra, amit azonban a szakszervezeti elnök nem tartana szakmai előmenetelnek egy 15–20 éve kisipari kézműves szakmában dolgozó kéményseprő számára.

A Kéményseprők Országos Szakszervezete momentán arra vár, hogy a főváros esetlegesen meggondolja magát, kihátrálva az elképzelése mögül. Az elnök emlékeztetett, a fővárosi kéményseprő vállalat a főváros egyik legkisebb cége, és

nem akarja elhinni, hogy a nem egész egyéves városvezetés alatt olyan szinten ment volna Budapest tönkre, hogy nem lehetne a szóban forgó közszolgáltatási szerződést a lejáratáig fenntartani,

hogy a katasztrófavédelemnek is legyen bőven ideje felkészülni arra, hogy a jövőben a fővárosi kéményellenőrzéseket is átvegye.

A Városháza terve

Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes az InfoRádiónak úgy fogalmazott, a feladatot eddig végző Főkétüsz jövője jelenleg bizonytalan, a Városháza a dolgozókkal együtt átadná azt az államnak, és jelenleg a Belügyminisztérium válaszára várnak.

A szakember szerint régóta ismert, hogy arról tárgyaltak a kormánnyal – és erről van megegyezés –, hogy a jövő évben átveszi az említett közszolgáltatási feladatot a katasztrófavédelem, és ezáltal a lakossági kéményseprési feladatokat ők látják el a fővárosban is. Szavai szerint ebben nagy szerepet játszik, hogy évek óta milliárdokat kell beletolni a rendszerbe a közös forintokból, hogy a szolgáltatás működni tudjon.

Szerinte a korábbi városvezetés sem járt abban sikerrel, hogy olyan cégstruktúrát tudjon kialakítani, vagy tevékenységi kört a Főkétüsznél, ami alacsonyabb költségből megvalósuljon, és ezért is folytatott folyamatos tárgyalásokat a jelenlegi városvezetés a Belügyminisztériummal. Ennek következményeként jelenleg két dolog kiemelendő:

  • Az első, hogy a hatályos szerződést megszüntetik, közös megegyezéssel felmondásra kerül, így május 1-jével a BM-on keresztül az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság látja el a feladatot.
  • A második a Főkétüsz jövője, ami miatt – mint mondta – több aggodalom van a főpolgármester-helyettesben.

Terveik szerint ugyanis a céget átadták volna az államnak, biztosítva ezáltal a benne dolgozó, nagyságrendileg 340 embernek a jogfolytonos foglalkoztatását. Ebben a hiszemben voltak sokáig, majd kiderült, hogy a katasztrófavédelem nem támogatja ezt a lépést, egyelőre legalábbis. A soron következő közgyűlésen azonban arra kérik majd föl Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy tegyen újabb kísérletet arra, hogy a Városháza átadja a Főkétüszt az államnak a foglalkoztatottakkal együtt. Amennyiben ez nem történik meg, hogy a cég esetében a közfeladat eltűnik, tehát kénytelenek lesznek az ott dolgozókat elbocsátani, „majd a Belügyminisztérium, illetve a katasztrófavédelem nyilván felveszi majd őket, hiszen a munkát valakinek el kell látnia” – fogalmazott.

Kiss Ambrus végezetül arra is kitért, vizsgálják azt is, hogy a Főkétüsz kis része – piaci alapon – tud-e divízióként működni majd az újonnan létrjejövő „stadtwerkében”.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 06:50
×
×
×
×