eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Százezrek fittyet hánynak a nehéz, sípoló légzésre

Magyarországon 180–200 ezer krónikus tüdőbeteget tartanak nyilván. A betegségben érintettek számát azonban az orvosok ennél jóval többre, csaknem 500 ezerre becsülik. Ez azt jelenti, hogy a betegek több mint fele nem fordul orvoshoz, pedig a korai felismeréssel és kezeléssel jelentős javulás érhető el

A nemzetközi statisztikák szerint a felnőtt lakosság körülbelül 5 százaléka szenved COPD-ben (krónikus obstruktív tüdőbetegség), elsősorban a 45–50 év fölötti korosztályban, akiknek 80–90 százaléka vélhetően a dohányzás miatt érintett a betegségben.

Az InfoRádiónak nyilatkozó tüdőgyógyász magyarázata szerint az obstruktív kifejezés alatt a légutak, pontosabban a tüdő végrészein található kis hörgők összeszűkülését kell érteni, aminek hatására nehéz, sípoló légzés alakul ki. Amennyiben a kis léghólyagocskák összeszakadoznak, akkor pedig már tüdőtágulatról lehet beszélni.

Magyarországra számítva az említett 5 százalék nagyjából 500 ezer embert kellene, hogy jelentsen, ezzel ellentétben „ csak”

180–200 ezer tüdőbeteget tartanak nyilván és kezelnek, vagyis nagyon sok beteg „valahol elvész”.

Hidvégi Edit meglátása szerint közülük sokan úgy gondolhatják, „én dohányoztam, tehát akkor automatikusan köhögök, mivel egyre öregebb vagyok, egyre jobban fulladok”, ezért pedig nem fordulnak orvoshoz, pedig érdemes lenne.

A megfelelő időben megkezdett kezelés ugyanis sokat javíthat a légzésükön,

különösen, ha leszoknak a dohányzásról.

A betegség jellemző tünete tehát a fulladás, a nehéz légzés és az, hogy nehezebben bírjuk a terhelést, valamint sok esetben a köhögés. „Sajnálatosan/szerencsére” a COPD nem a dohányzás első éveiben alakul ki – egy krónikus hörghurut veszi kezdetét, ami egyre és egyre romlik az évek során. Ahogy egyre több cigarettát szív el valaki, vagy akár valamilyen káros gőzt, port szív be, gondolva itt a légszennyezettségre, csak 30–40 év után jelentkeznek a COPD-s tünetek.

A krónikus tüdőbetegség kezelésére jellemzően belélegezhető – relatíve hatékony – gyógyszerek szolgálnak, amik használata azonban némi tanulást igényel. A készítmények eltérő hörgőtágítók lehetnek, súlyos esetekben, például egy asztmás embernél pedig szteroidok alkalmazására is szükség lehet ezek mellett, megelőzendő az újabb és újabb fulladásos–köhögéses rohamokat.

A tüdőgyógyász arra is kitért, hogy bár a COPD-s és a Covid-betegek tünetei között lehetnek hasonlóságok – fulladás, köhögés –, azonban utóbbiak esetében fennáll a kifejezett tüdőgyulladásos röntgen- illetve CT-eltérés is, de természetesen a krónikus tüdőbetegek is ki vannak téve a koronavírusnak. Ezért kihangsúlyozandó, hogy a COPD-s betegek rendszeresen használják a számukra beállított megelőző gyógyszereket, így a higiéniás és maszkviselési szabályok betartása mellett nem lesznek kitéve nagyobb kockázatnak, mit bárki más.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×