Népszavazást kezdeményez az LMP annak érdekében, hogy Magyarország 2030-ra 65 százalékkal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
Az Európai Tanács decemberben várhatóan 55 százalékos kibocsátáscsökkentésről dönt, a párt szerint azonban ez nem elegendő, a párt szerint azonban ez is veszélyben van a kormány miatt.
"Az Európai Parlament a szén-dioxid-kibocsátás 60 százalékos csökkentésről döntött 2030-ig, ám a tudomány, az európai zöldek és a zöld civilek is azt mondják, hogy
65 százalékra van szükség ahhoz, hogy másfél Celsius-fokon maradjon az átlaghőmérséklet-emelkedés az évszázad végéig. Ez jelentené azt, hogy a bolygónk élhető marad"
– fogalmazott az InfoRádióban Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke.
Hogy miért szabtak meg szigorúbb célszámot, arról azt mondta, Magyarország nagyon kitett a klímaváltozás hatásainak, a mezőgazdaságban ezt rendszeresen tapasztalni.
"Tudjuk nagyon jól, hogy Orbán Viktor és a magyar kormány ellenáll a szigorúbb klímacéloknak; azért indítottunk népszavazási kezdeményezést, hogy az emberek dönthessenek arról, mit vállalnak, vállalják-e a szigorúbb célokat, ami bár a gazdaságra érzékenyebb terheket pakol, de ha ezt nem fogjuk vállalni, akkor sokkal, de sokkal többe fog kerülni ez később" – ecsetelte.
A népszavazási kezdeményezés megindításával párhuzamosan az LMP honlapján petíció is indult, hasonló tartalommal. A népszavazási aláírásgyűjtés csak 90 nappal azután indulhat el, ha a Nemzeti Választási Bizottság a kérdést jóváhagyja. A szerdán benyújtott kérdés elbírálására 30 napon belül sor kerül, ha elutasító döntés születik, a Kúriához lehet fordulni.