eur:
411.24
usd:
392.67
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

A veszélyhelyzet utáni életről vitáztak

Az egyetemektől való pénzelvonás és a munkaidőkeret szabályai miatt kapott kritikát a veszélyhelyzet utáni átmeneti szabályokról és egészségügyi készenlétről szóló módosító javaslatcsomag a parlamenti általános vitában.

A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és az egészségügyi készenlétről szóló indítvány bizottsági jelentéseinek és összegző módosító javaslatának vitáját is lefolytatták hétfő este az Országgyűlésben.

A törvényalkotási bizottság álláspontját ismertető Salacz László (Fidesz) arról beszélt, hogy miután Magyarország szigorú intézkedéseket hozott meg, nem következett be a tömeges megbetegedések időszaka, a járványügyi készültséget azonban továbbra is fenn kell tartani.

A kormány még márciusban döntött a veszélyhelyzet kihirdetéséről, de az Országgyűlésnek el kellett fogadnia a koronavírus elleni védekezésről szóló törvényt, hogy a kormány abban az esetben is meghozhassa és fenntarthassa a védekezéshez szükséges rendeleteit, ha a parlament a koronavírus miatt nem tud ülésezni - emlékeztetett, hozzátéve: ezt a felhatalmazást most visszaadják.

Kormány: a parlamentnek a jogbiztonság miatt kell intézkednie

Orbán Balázs, a Miniszterelnökség államtitkára azt mondta, hogy a különleges jogrenddel összefüggésben hozott rendeletek a veszélyhelyzet megszűnésével hatályukat vesztik. A jogbiztonság miatt a parlamentnek rendelkeznie kell, hogy ezek közül melyeket kívánja állandó vagy ideiglenes jelleggel fenntartani és melyeket kívánja megszüntetni - hívta fel a figyelmet.

MSZP: a javaslat kizsigereli a munkavállalókat

Harangozó Tamás (MSZP) azzal kezdte, hogy a javaslatban számos támogatható pont van, de nem tartják jó megoldásnak, ha a katasztrófavédelmi törvénybe bemásolják az alaptörvény általános felhatalmazó rendelkezését.

A "rabszolgatörvény 2.0 vagy 3.0" törvényi erőre emelése és a magyar munkavállalók teljes "kizsigerelése" ellen a hat szakszervezeti konföderáció egységesen tiltakozott - fogalmazott a felszólaló, aki leszögezte, hogy baloldali pártként ezt a törvényt nem szavazhatják meg.

LMP: nincs magyarázat az egyetemi elvonásokra

Keresztes László Lóránt (LMP) hangsúlyozta, habár a törvény sok fontos részletet tartalmaz, de a munkavállalókat teljesen kiszolgáltató javaslatrész miatt az indítvány nem fogják támogatni.

A kabinet körülbelül 15 milliárd forintot von el az egyetemektől, amire semmiféle józan magyarázat nincsen - tette hozzá.

KDNP: indokolt a járványügyi készültség

Nacsa Lőrinc (KDNP) azt mondta, hogy az Országgyűléstől kapott felhatalmazással élve a kormány időben és jó intézkedéseket hozott meg. Részben ennek is köszönhető, hogy sikerült ellaposítani a járványgörbét és túlvagyunk az első szakaszon - tette hozzá.

Egyes országokban még növekszik a fertőzöttek száma, a szakemberek szerint a vírus velünk marad, ősszel vagy télen készülni kell egy második hullámra - emelte ki. Ezért egy ilyen bizonytalan tényezőkkel teli időszakban szükséges, hogy legyen járványügyi készültség és az operatív törzs folyamatosan ülésezzen - mutatott rá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, valamint a megújuló energiát termelők.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×