eur:
411.81
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője és Müller Cecília országos tisztifőorvos a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs sajtótájékoztatóján a Miniszterelnöki Kabinetiroda sajtótermében 2020. március 7-én.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Operatív törzs: nagyon kockázatos az időseknek kimenni az utcára!

Az operatív törzs felállítása óta először tartanak az újságírók személyes jelenlététől mentes, online tájékoztatót.

A koronavírus-járvány miatt felállt operatív törzs sajtótájékoztatóinak eddigi történetében először hívták "online" információközlésre az újságírókat délután 3 órára, a kérdéseiket délután 1-ig tehették fel a tudósítók, köztük így az országos, a regionális és a külföldi orgánumok munkatársai is.

Ennek oka a járványügyi szabályok szigorú betartása volt.

Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, rossz hírek jöttek az elmúlt 24 órában, 12 fővel többen betegedtek meg, illetve ketten meg is haltak a járvány miatt, egy 68 és egy 74 éves férfibeteg, más krónikus betegségekkel, vagyis "kockázati csoportot jelentettek a betegség szempontjából".

Ennek kapcsán a kockázati csoportokra újra felhívta a figyelmet: az idősek, a 65 év felettiek maradjanak otthonukban! Különösen is kitért azokra, akiknek egyéb, krónikus megbetegedéseik is vannak.

A fiatalokra kitérve elmondta, 80 százalékuk lábon kihordja ezt a betegséget, de ők azok, akik hazavihetik a vírust.

"Maradjanak otthon, akik külföldről hazatérnek, világjárvány van, soha nem tudhatjuk, hogy hordozza-e valaki a vírust a szervezetükben" - mondta.

Hatósági házi karantén esetében akár pozitívnak mutatkozik valaki, akár volt valaki velük szoros kontaktusban, az ő számukra kötelező otthon maradni - mondta.

"Kérem, hogy mindenki tegye meg, amit megtehet, a fiatalok ne bulizzanak, a külföldről hazatérők maradjanak otthon, ugyanígy a nyugdíjasok is!" - nyomatékosította.

Bejelentette azt is - megerősítve -, hogy heten gyógyultan hazamehettek a kórházakból. A hét gyógyult közül kettő magyar, öt iráni.

Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeletvezető tisztje elmondta, a határokon belépve nincs túl nagy várakozási idő, legfeljebb két óra, de Csanádpalotánál a román hatóságok ellenőrzései miatt 35 kilométeres sor alakult ki.

A repülőtéren nagyobb utazásra, illetve belépésre várakozók számára élelmet és internetelérési lehetőséget is biztosítanak.

Elmondta,

3506 fő van hatósági házi karanténban, 13 ezer ellenőrzés során 69 szabálytalanságra leltek. 58 esetben szabálysértési feljelentését is tettek.

Az üzletek nyitva tartásával kapcsolatban 9 főt szintén fel kellett jelenteni.

Hangsúlyozta, vannak olyanok, akik hatósági személyeknek kiadni magukat próbálkoznak csalásokkal akár magánlakásokban, akár munkahelyeken. "Ne adjunk az ilyen személyek szavára, a hatóság ellenőrei pedig azonosítsák magukat" - sürgette.

22 embert már ki is hallgattak bűncselekmények elkövetése gyanújával a járvány kitörése óta.

A honvédelmi irányító törzsek 71 cégnél kezdték meg a munkát

- zárta szavait.

Kérdések

Több száz kérdés érkezett, ezekre összevonva közlik a válaszokat.

- Mit tudni a halottakról, kórelőzményükről?

- Mindhárom eddig elhunyt személy több különböző betegséggel rendelkezett, a koronavírus ezekre rakódott rá. Mindhárom halott 65 év fölötti.

- A járvány mely szakaszában tartják szükségesnek a területi adatok közlését?

- A területi adatok rendelkezésünkre állnak. Az ország minden területéről van beteg, itt a csoportos járván,y a tömeges megbetegedések küszöbén állunk.

- Mi a különbség a hatósági házi karantén és az önkéntes karantén között?

- A hatósági karantén megsértése jogi következményekkel jár. Két hét otthonlét kötelező. Az önkéntes karantén felelős magatartás az állampolgár részéről.

- Mindig elhangzik, az idősek maradjanak otthon, de nem veszik otthon. Mit cselekszik a kormány?

- Újra és újra elmondjuk. Nem zárjuk be az időseket. Nyissanak ablakot, a társadalmi kapcsolataikat oldják meg a modern eszközök révén! Akinek van kertje, menjen ki! Tiltás nincs, de határozott kérés igen.

- Mi a helyzet a karanténszállókkal?

- Elhelyezési tartalékobjektumoknak neveztük el ezeket a létesítményeket. Ezek részben rendőrségi objektumok, részben használaton kívüli üdülők, felkészítésük most történik.

- Maszkok: a miniszterelnök azt mondta, milliószám van maszk, ehhez képest az egészségügyből olyan hírek vannak, hogy nincs elég. Miért nincs még mindig a vírus ellen védő FFP3-as maszk az egészségügyi dolgozóknak, mikor már hónapok óta tudni a járványról?

- Egészséges embernek nem kell semmiféle maszk. Folyamatosan érkeznek a szállítmányok, napról napra. A bv-intézetek is magasabb védőképességű eszközöket gyártanak.

- Tudják-e garantálni az újságírók szabad mozgását?

- Ameddig bármely más honfitársunknak, addig igen. A sajtó pedig gondolja meg, hova megy.

- Mi a különbség a csoportos és a tömeges megbetegedések között?

- A létszám és az elterjedtség.

- Tervezik-e a közművek, hogy nem olvassák le a közműórákat?

- Igen, erre már több esetben is sor került. Fel fogjuk függeszteni a tartozás miatti korlátozást is.

- Miért csak 21 órától nyílik meg a humanitárius korridor a Romániába igyekvők részére?

- Mert garantálni kell a továbbhaladásukat Romániába.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×