eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Anyukák babakocsival várakoznak egy kínai gyorsétterem előtt a Fő téren, Salgótarján belvárosában.
Nyitókép: MTI Fotó: Czimbal Gyula

Koronavírus: a félelem természetes, de az előítéletekkel óvatosan kellene bánni

Kerülik a magyarok a kínaiakat a koronavírus-fertőzés kirobbanása óta, a kínai üzletekkel teli budapesti Monori Center forgalma például jelentősen visszaesett január dereka óta. A félelem természetes reakció ilyenkor, ugyanakkor könnyen elszabadulhat és pánik alakulhat ki – figyelmeztetett Németh Erzsébet szociálpszichológus.

A koronavírusról szóló friss híreinket ITT találják.

A félelem érthető, és mondhatni normális, és az is természetes, hogy vannak olyan reakciók, amelyek túlzónak tűnhetnek, nagyon különbözőek vagyunk abban, hogy miképpen reagálunk egy ilyen hírre, hogy vírus – magyarázta Németh Erzsébet szociálpszichológus. Ugyanakkor, ha nagyon erős félelmek, averziók alakulnak ki például egy nemzetiséggel kapcsolatban, az hosszú távon nem szokott jó lenni, mert egy előítélet, egy ellenségességnek a melegágya lehet.

Magyarországon ma azonban erről nem lehet beszélni, a félelem által kiváltott reakciók természetes, normális ütemben jelentkeznek, tette hozzá, amit maga is megtapasztalt a szakember egy kínai étterem felkeresése során. Tehát az előítéletességet kimondani, mint verdikt, azzal szerinte nagyon óvatosan kell bánni, hasonlóan azzal, hogy valakit, vagy valamilyen csoportot előítéletesnek bélyegzünk meg. Hiszen tudva levő, hogy sokféle politikai és gazdasági érdek is húzódhat a mögött, hogy valakiket nem megfelelőnek, akár fasisztának elmondanak.

Az egyetemi tanár arra is kitért: a járvánnyal kapcsolatos híradásoknak, főként eleinte, nagy a hírértéke az emberek számára.

Ahogyan érkeznek az újabb és újabb információk, úgy fokozódik a félelem is,

majd amikor monotonná válnak a beszámolók, »több a fertőzött, de Magyarországon nincsenek«, hogy »újabb halálesetek történtek, de messze tőlünk«, akkor a félelem egy bizonyos szinten stagnálni kezd, míg le nem csendesül végleg. Ugyanakkor ezek kapcsán

bármikor kitörhet egy pánik is,

ami ráadásul járványszerűen terjed, a tömeg pszichológiai reakciói hirtelen képesek kialakulni, a reakciók meg könnyen átcsaphatnak hisztériába, tette hozzá.

Az álhírek kapcsán a szociálpszichológus megjegyezte: azok a magánszemélyek, akik spontán módon kezdenek valóságokat terjeszteni, rendszerint figyelmet akarnak, hogy érdekesebbnek tartsák mások, ami egy pszichológiai jutalom számukra. Amikor viszont a médiában jelennek meg az álhírek, annak egész egyszerűen üzleti okai vannak, miután minél hangzatosabb egy cím, minél nagyobbak a számok, minél közelebbinek mutatnak be egy veszélyhelyzetet, annál többen fognak kattintani, magyarázta Németh Erzsébet. A társadalom dolga pedig, hogy tudjon ez ellen védekezni, hogy le lehessen tiltani a kitalációkat, hogy a médiumokat esetleg szankcionálni lehessen, mert, ha spontán hagyjuk ezeket elterjedni, ha bármilyen hülyeséget befogadunk, mint társadalom, akkor a társadalmi immunrendszerünk nem működik jól – hangsúlyozta.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×