eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay.com

Nagy-Budapest sem hasra ütésre született

Számos irat maradt fenn Nagy-Budapest létrehozásáról a Budapest Főváros Levéltárában. A dokumentumok egy jó része a pártarchívumokban megőrzött iratanyagokból került elő, de megtalálhatóak korábbi tervezetek is. Hetven évvel ezelőtt, 1950. január 1-jén jött létre Nagy-Budapest, miután a fővároshoz csatoltak 7, addig önálló várost és 16 nagyközséget.

Az írtatok egészen visszakövethetők Bárczy István polgármester javaslatáig, amelyet 1906-ban tett, majd 1908-ban tanulmány is készült a Nagy-Budapestre vonatkozó tervek kapcsán, majd a 30-as években újból felmerült a gondolata – ismertette az InfoRádiónak Kenyeres István, a Budapest Főváros Levéltára főigazgatója. Aztán 1937-ben a Fővárosi Közmunkák Tanácsának, ami egy másodfokú építési hatóság volt, a területi illetékességet is kiterjesztették egy lényegében megegyező módon, mint ahogy később a Nagy-Budapest megvalósult, és 1942-ben a Szendy Károly-féle városvezetés pedig már letett egy konkrét javaslatot – egy monográfia keretében – ennek megvalósításra, ami már csaknem egy az egyben megegyeztek az 1950-ben megvalósult Nagy-Budapesttel.

Nagy-Budapest létrehozását több dolog is indokolttá tette, folytatta a szakértő: egyrészt meglehetősen korán felismerték, hogy a Budapest határai mentén folyamatosan fejlődő települések, városok jelentős része egybenőtt már a fővárossal, egészen városias jelleget mutatva. Másrészt Budapestnek szüksége volt zöldterületekre, valamint olyan zónákra, ahol ipari létesítményeket telepíthet, illetve ahová a belsőbb területekről kitelepítheti azokat. De az sem volt új keletű, hogy Budapest lakosságának a száma exponenciálisan növekedett, emiatt pedig szükség volt újabb és újabb szabad, beépíthető területekre a népességgyarapodás végett.

A budai oldalon Budafok, Észak-Pesten Rákospalota és Újpest, Dél-Pesten Kispest, Pesterzsébet és Pestszentlőrinc, valamint Csepel, amely épp, hogy városi rangba lépett a megelőző évben, valamint 16 nagyközséget csatlakozásával 1950. január elsején jött létre Nagy-Budapest.

Az egyesítés egyik oka az volt, hogy a nagyobb települések, mint például Kispest, vagy Újpest már egészen városias jelleget mutatott, és teljesen egybe is nőtt már Budapesttel, a határaik gyakorlatilag egy-egy utca egyik és másik oldala, vagy vége volt – ismételte meg a főigazgató, hozzátéve: valamint valóban időben felismerték, hogy a belső területek túlzottan zsúfoltak, nagyon beépítettek, és az ipari létesítményeket a belvárostól kijjebb szerették volna tudni. Kenyeres István azt is megjegyezte, 1950 után azonban már teljesen más prioritások voltak, mint eredetileg, hiszen például oda építettek nagy lakótelepeket, ahol korábban az első, 1948-as általános rendezésben még nem is gondoltak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×