eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Nyitókép: Pexels.com

"Az egészségügy nem terelhető BKV-ellenőr szerepbe" - ezért megy Áder Jánoshoz a MOK

Az államfőhöz fordult az orvosi kamara az új tb-törvény miatt. Az új elnök Kincses Gyula az InfoRádiónak azt mondta: 3 hónapos járuléktartozás után az ingyenes orvosi ellátás megvonása aránytalan büntetés, egy baleset miatt akár több milliós költséget is jelenthet. Szerinte az új szabálynak egészségügyi kockázata is van.

A társadalombiztosítási törvény egyik passzusával nagyon nem ért egyet a Magyar Orvosi Kamara elnöke, mert mint Kincses Gyula MOK-elnök az InfoRádióban elmondta, három havi, forintosítva 22 ezres tb-tartozás miatti kizárás a társadalombiztosításból aránytalan büntetés, onnantól az állampolgár csak fizetősként vehetné igénybe az ellátást.

"A jogsértés és az ebből fakadó joghátrány arányban kell, hogy legyen.

Ez a rendelkezés ezt megszegi, hiszen a jogsértés az a befizetés elmaradása, egy 22 ezer forintos köztartozás, a következmény viszont van, akinél semmi, hiszen nem megy orvoshoz, ám lehet olyan, akinél milliós nagyságrendű. Magával a jogalkotói szándékkal, hogy a járulékfizetési hajlandóságot, fegyelmet növelni kell, ezzel egyetértünk, hiszen mindenkinek a közöshöz hozzá kell járulnia, hogy kaphasson belőle" - szögezte le Kincses Gyula, aki etikailag, egészségpolitikailag és az orvos-beteg viszonyt mérgezőnek tartja az új törvényt.

Az eddig hatályos szabályozás azt mondja ki, hogy ha valakinek tartozása van, akkor ellátják, és a NAV hajtja be utólag a járulékot.

Hogy ezt a rendszer tartaná-e fent a MOK vagy valamilyen más javaslatuk van, arról azt mondta, olyan jellegű szigorításokat tudna elképzelni, ami vagy a behajthatóságot javítja, vagy valamilyen plusz terhet ró azokra, akik ki akartak bújni. "De az a lényeg, hogy nem az ellátás megtagadása az, amit mi elfogadhatónak tartunk, főleg az nem elfogadható, hogy ez a konfliktus az ellátórendszer szintjén megjelenjen" - tette hozzá; így ugyanis előfordulhat, hogy egy páciens adott esetben már a rendelőben szembesül azzal, hogy "hoppá, nincs rendezett jogviszonya, és akkor az orvossal meg a nővérrel kezd ott veszekedni, hogy márpedig neki jogviszonya van, a munkáltatója azt mondta neki". Ezeket a helyzeteket Kincses Gyula szerint el kell kerülni. "Az egészségügy nem terelhető BKV-ellenőr szerepbe!"

Minden egybevéve úgy gondolja,

az orvosi eskü miatt az új törvény mellett is el fogják látni az orvosok a tb-tartozókat,

hisz "az eskü régebben született, mint a törvény".

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Lévai Ferenc: páriákká váltak Magyarországon a halgazdaságok

Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása címmel több mint hárommilliárd forintos kerettel nyílt pályázati felhívást írtak ki a haltermelőknek. Lévai Ferenc, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet szóvivője szerint ez a támogatás gyakorlatilag semmire sem elég, az ágazatot magára hagyták.

Aggasztó ütemben öregszik a magyar társadalom, nagy bajokat okozhat ez a betegség

Néhány évtizeden belül a társadalom egyharmada 65 éven felüli lesz, így a családok mellett a szociális és egészségügyi ellátórendszernek is fel kell készülnie arra, hogy nagyobb feladatot jelent majd a demens betegek gondozása – mondta az InfoRádióban Beneda Attila család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkár.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 5. 20:00
×
×
×
×