eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Vizsgálatra készülődés egy intenzív ellátásra alkalmas teremben, balról Szabó Zoltán professzor, klinika igazgató, Gyöngyösi Ildikó és Feketéné Csák Róza vezető ápolók. A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Sürgősségi Klinikáján  történt fejlesztések eredményeként 90 szakorvos és szakdolgozó, valamint megújult, korszerű műszerpark látja el az évente 35000 sürgősségi ellátásra szoruló beteg diagnosztikai vizsgálatát és kezelését. MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor  *************************** Kedves Felhasználó!
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor

Három havi tartozás után érvénytelenítenék az adós taj-számát

Már a parlament előtt van az erről szóló előterjesztés. Ha az Országgyűlés megszavazza, jelentősen szigorít a mostani szabályozáson az új társadalmi biztosítási törvény.

A most parlament előtt lévő, a társadalombiztosítási ellátásokról szóló törvénytervezet szerint három havi tartozás (ez jelenleg 22500 forint) után érvénytelenítenék az adós taj-számát - írta meg a Népszava. Ez azzal jár, hogy az illető ezt követően nem juthatna térítésmentesen közfinanszírozott egészségügyi ellátáshoz, támogatott gyógyszerhez. A változás mintegy 100 ezer embert érinthet, most ugyanis ennyien fizetnek egyéni szolgáltatási szerződés keretében havi 7500 forintos járulékot.

A javaslatban a visszaélések visszaszorításával indokolták ezt a lépést, amit a tervek szerint jövő nyártól alkalmaznának.

Kiket értintene a változás?

  • Most mások mellett például azoknak a diákoknak kell ilyen egyéni járulékfizetői szerződést kötniük, akik befejezték az iskolát, de még nincs munkájuk, vagy azoknak a nőknek, akik főállású feleségek, vagy fizetés nélküli szabadságukat töltik.
  • Azokra is vonatkozik a változás, akik két munkahely között vannak és az utolsó munkában töltött napjuk óta több mint 45 nap telt el.
  • Hasonlóan járnának azok is, akik egyszerre két országban is fenntartják a társadalombiztosítási jogosultságukat. A szabályok szerint egy embernek csak egy országban lehet biztosítása. Így aki külföldön vállal munkát, abban az országban jogosult a társadalombiztosítási ellátásokra, ahol dolgozik. Itthon ki kell jelentkeznie, dem ezt sokan nem teszik meg, hanem kiváltják az új lakhelyük szerinti biztosítást, Magyarországon pedig havonta fizetik egyéni szerződés keretében az egészségügyi szolgáltatási díjat. Egyelőre az érintettek azért nem buktak le, mert nincs egységes európai informatika rendszer, de ha a parlament elfogadja a javaslatot,
a jövő júliustól hatályos társadalombiztosítási törvény bezárná az érintettek számára ezt a kiskaput.

A lap egy társadalombiztosítási szakértőre hivatkozva azt írja, hogy akiknek járulék-tartozás miatt felfüggesztik a taj-számát, azok az egészségügyi jogviszony ellenőrzéskor az eddigi piros helyett úgynevezett barna lámpát kapnak. Míg korábban a piros lámpa csak figyelmeztetés volt arra, hogy tisztázni kell az adóhatóságnál a rendezetlen jogviszonyt, azaz csak az elmaradt járulékot kellett befizetni, addig a barna azt jelenti, hogy érvénytelen a biztosítás és csak készpénz ellenében kaphatnak orvosi ellátást. Gyógyszert is támogatás nélkül, teljes áron válthatnak ki a patikában.

A lap szerint nem derül ki egyértelműen minden részlet a törvényjavaslatból, így például az sem, hogyan és mennyi idő alatt állítható vissza a térítésmentes ellátásra való jogosultság, illetve a gyógyszertámogatás megszűnésével például mi lesz az életmentő terápiák esetében, így a cukorbetegek inzulinjával vagy a daganatos betegek folyamatban lévő kemoterápiájával.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×