eur:
405.32
usd:
357.26
bux:
0
2025. április 28. hétfő Valéria

Felújítják Budapest utolsó vízimalmát

Már zajlanak a munkálatok, most következik az épület helyreállítása, utána pedig a cél a kulturális és turisztikai hasznosítás.

Újjászületik a XV. kerületi Liwa-malom, amely a főváros utolsó vízimalmaként működött 1952-ig. A rekonstruált műemlék épület és a malomkert a tervek szerint kulturális és turisztikai központ lesz - írta az Életképek című XV. kerületi lap alapján a pestbuda.hu.

Az önkormányzat képviselő-testülete 2015-ben hozott döntést a műemléki védelem alatt álló romos vízimalom ingatlanának és környezetének sorsáról. Az épület felújítása és az ingatlan hasznosítása két lépésben valósul meg. Az első ütemben a romos állapotú, 14x14 méteres, 11 méter gerincmagasságú épület állagmegóvását és helyreállítását végzik el, a második ütem célja a felújított malom kulturális és turisztikai központtá alakítása.

A malomkertet szabadtéri előadások, kézműves foglalkozások és vásárok, helyi tánc- és színjátszó csoportok, zenei együttesek, valamint erdei és alkotótáborok számára szeretnék rendezvénytérként hasznosítani.

Az állagmegóvási munkák idén januárban kezdődtek és júliusban értek véget, az épület külsején és belsején végzett munkák mellett megújították a környezetét, valamint a tófelszínt is megtisztították. A földmunkák során a Budapesti Történeti Múzeum régészeti megfigyelést végzett, ám régészeti lelet nem került elő.

  • A malom 1770-ben épült a Szilas-patak mentén a Füzes dűlőnek nevezett területen és több mint száz éven át uradalmi malomként működött.
  • Az egykori „Öreg-malom”, Rákospalota egyik legrégebbi ma is álló épülete, egyben Budapest egyik utolsó, és a pesti oldal egyetlen fennmaradt vízimalma.
  • A szabadságukat megváltó palotai jobbágyok Károlyi gróftól regálerendezés keretében megvásárolták a malomtartási jogot 1885-ben. A falu később több embernek is bérbe adta a malmot, köztük 1896-tól a Liwa-család néhány tagjának - a család később meg is vásárolta.
  • Komplett üzletágat építettek a patak vízét felhasználva. Ők hozták létre például a malom mellett Rákospalota első és egyben utolsó strandfürdőjét, télen pedig a befagyott vízből jeget vágtak, elvermelték, és nyáron a vendéglősöknek értékesítették jó pénzért - írta a XV. kerület weboldala.

A Liwa-malom 2018-ban:


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
Aranyútlevél-botrány: Magyarország pont akkor vág bele, amikor az EU bírósága csaphat le

Aranyútlevél-botrány: Magyarország pont akkor vág bele, amikor az EU bírósága csaphat le

Miközben az Európai Unió szankciókkal sújtja az Ukrajna elleni orosz háború támogatásában részt vevő személyeket, egyes üzletemberek – köztük Albert Avdoljan – megvásárolt máltai útlevelükkel továbbra is szabadon mozoghatnak a kontinensen. A máltai „aranyútlevél” programban több szankcionált vagy korrupciógyanús személy szerzett uniós állampolgárságot, komoly aggályokat keltve Brüsszelben. A rendszer jövőjéről az Európai Bíróság dönthet, miközben a kritikusok szerint a pénzért árult útlevelek az egész EU integritását veszélyeztetik. Bár állampolgárságot nem biztosít, Magyarország is most indított egy aranyvízum-programot, de több európai országban régen elérhetők ilyen szolgáltatások.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×