Orbán Viktor az interjúban elmondta, hogy nem először találkozott az amerikai elnökkel, hiszen a NATO-csúcsokon folyamatosan konzultál az összes tagállam, így a magyarok is az amerikaiakkal, de ilyen hosszabb kétoldalú találkozó most először történt.
Arra a felvetésre, hogy Donald Trump az ikertestvérének nevezte, azt mondta, hogy vannak olyan a nép által megválasztott vezetők, akik a saját országuk ügyét teszik az első helyre. Több országban - példaként említette Izraelt, Indiát, Olaszországot és Lengyelországot is - úgy vélik, hogy a világ államai saját céljaikat követik, s amikor kell, együttműködnek, de nem adják át a hatalmat egy világkormánynak – tette hozzá. Jelezte, hogy ezek a vezetők tudnak egymásról, ismerik egymást és szurkolnak egymás sikeréért.
„A legfontosabb az volt, hogy egyeztettünk és összevetettünk a nézeteinket arról, hogy mi várható a világban”
- emelte ki a kormányfő.
Azzal, hogy Donald Trump az üzleti életből jött, másfajta, célratörőbb, egyenesebb és bátrabb hozzáállást és gondolkodást képvisel – mondta Orbán Viktor. Hozzátette: az amerikai elnök tudta, hogy 1700 amerikai cég van jelen Magyarországon, ismerte a magyar gazdasági modellt, és azzal is tisztában volt, hogy Magyarország megállította a migrációt.
A magyar kerítés olyan sikeres, hogy Washingtonból is látszik
– hangsúlyozta.
Orbán Viktor jelezte, hogy a tárgyalásokon a katonai együttműködés is téma volt. Amerikai segítségre lehet szükség a kritikus infrastruktúra megvédésére, ehhez középhatótávolságú légvédelmi rakétákat szerezhetnek be.
Érdekeltek vagyunk abban, hogy Romániában, a Fekete-tenger fenekén lévő gáztartalékokat minél hamarabb kitermeljék, mert alternatíva lehet az orosz gázzal szemben - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy ha a néppárti csúcsjelöltet, Manfred Webert nem támogatja az Európai Bizottság élére, akkor kit fog, azt mondta: majd lesz olyan jelölt, akit tud támogatni.
A kormányfő kifejtette: meg kell várni, amíg az emberek elmondják a véleményüket az EP-választáson, és meglátják, hogy ki milyen támogatást kapott. Aztán két nappal a választás után a vezetők megkezdik a tárgyalásokat az uniós csúcson. Az EP-nek is van szerepe, de az első döntés joga a miniszterelnökök kezében van.
„Igyekszünk minél hamarabb jó vezetőket adni Európának”
- emelte ki.
Az európai parlamenti választáson erős üzenetet kell küldeni Brüsszelbe arról, hogy "változást akarunk, egy olyan Európát szeretnénk, amely megvédi a határait tengeren és szárazföldön" - jelentette ki a miniszterelnök.
Azt is mondta, hogy "olyan brüsszeli vezetőket akarunk látni, akik nem szervezni, hanem megállítani szeretnék a migrációt". A kormányfő hozzátette: létezik egy "liberális maffia", amely azon dolgozik, hogy elhitesse a világgal, a migráció ellen nincs mit tenni. "Az EP-választás arról szól, hogy ezt elfogadjuk vagy kitörünk ebből" - hangsúlyozta.
Az EP-választás arról szól, hogy elfogadjuk vagy kitörünk" abból a gondolkodási keretből, amelyet megpróbálnak "ránk erőltetni" - hangsúlyozta Orbán Viktor, kijelentve: Európát megvédő vezetőkre van szükség, mert Európa az európai, Magyarország pedig a magyar emberek otthona.
Úgy fogalmazott: a magyarok többségének feláll a szőr a hátán attól, hogy sok európai politikus szerint a migráció jó dolog, csak a mostaninál jobban kellene szervezni.