eur:
408.22
usd:
376.8
bux:
0
2024. november 2. szombat Achilles
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2018. december 7-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Orbán Viktor: Salvini "szöget vert a bevándorláspárti politikusok koporsójába"

Magyarország a szárazföldön, Matteo Salvini olasz miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter pedig a tengeren állította meg a migrációt - mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.

Salvini "szöget vert a bevándorláspárti politikusok koporsójába", és Magyarország ugyan "kisebb szöggel", de szintén csatlakozott ehhez a "művelethez" - fogalmazott a kormányfő,miután előző nap Budapesten tárgyalt a Liga olasz kormánypárt vezetőjével.

Hozzátette:

Salvini bebizonyította, hogy hazudnak a bevándorláspárti politikusok, amikor azt mondják, nem lehet megállítani a migrációt.

Ráadásul amióta Matteo Salvini Olaszország belügyminisztere, és nem engedi be a bevándorlókat szállító hajókat, azok nem is indulnak el, így radikálisan lecsökkent a vízbe fulladt migránsok száma - jegyezte meg.

Beszélt arról is, hogy panaszkodott Salvininek, „de azt nem mondom, hogy kisírtam magam.” Mindenféle marhaságra van pénz, de a határkerítésre nem ad az EU - tette hozzá.

Orbán Viktor szerint egyes európai államok vezetői túl könnyen használnak durva kifejezéseket más országok vezetőire, nem veszik figyelembe, hogy ez tiszteletlenség velük és a választóikkal szemben. Példaként említette erre a budapesti Salvini-látogatás egyes német kommentárjait, és hogy az egyik magyarországi ellenzéki EP-listavezető gazembernek nevezte az olasz miniszterelnök-helyettest és a lengyel kormánypárt fejét.

Német politikusokkal kapcsolatban külön megjegyezte, hogy minden erkölcsi gátlás nélkül mondanak nem elfogadható stílusú ítéletet más országok politikusairól. A kormányfő értékelése szerint aki az olasz népet képviselő Salvinit sértegeti, az az olasz népet sértegeti.

Örül az új szereplőnek

Azt is mondta, szemben a "buborékban ülő" brüsszeli elittel ő örül a politikába belépő új szereplőknek. Szavai szerint a brüsszeli elit tagjai egy saját nyelven beszélnek - ha valamiből, akkor "ebből kéne igazából nyelvvizsgát tenni" -, csak a saját gondolataikba vannak zárva, fogalmuk sincs arról, hogy a valóságban mit jelent Röszke, a határkerítés, a migráns, a rendőrt megtámadó migráns, a beazonosítatlan bankkártyák veszélye és nem értik, hogy a migránsokkal együtt a terrorizmust is behozzák Európába, mert a hivatalaikban és a jól védett lakásaikban nincs terrorveszély.

Az EP-választásról Orbán Viktor azt mondta: nagy jelentősége nem a pártcsaládoknak, hanem a leendő európai bizottsági és tanácsi elnök személyének van, az a kérdés, hogy ők bevándorláspártiak vagy bevándorlásellenesek lesznek.

A magyar választóktól is azt kérte, támogassák a Fidesz-KDNP-t, mert így tudnak Brüsszelben hatást gyakorolni arra, hogy bevándorlásellenesek kerüljenek a legfontosabb pozíciókba.

A kvóták ügyében Orbán Viktor úgy fogalmazott: a németek meg akarnak szabadulni azoktól, akiket "mafla módon" beengedtek az országukba, vagyis "miközben emberiességi érveket használnak, valójában a legegyszerűbb migránsellenes reflexről van szó".

A kormányfő szerint viszont "aki szakította, az szagolja".

Magyarország úgy tud segíteni, hogy kimondja: nem szétosztani kell, hanem hazavinni a migránsokat, és a szülőföldjükön kell segíteni őket, ahogy a magyar kormány teszi - fejtette ki.

Azzal kapcsolatban, hogy Emmanuel Macron francia elnök kizárná a schengeni zónából azokat a tagállamokat, amelyek nem akarnak részt venni a szétosztásban, Orbán Viktor úgy reagált: ha Macron el akar térni a hatályos schengeni szabályoktól, ahhoz először meg kell változtatni a szerződést, az azonban nem fog menni, "üzenem, kár vele próbálkozni".

Közölte: jövő héten Heinz-Christian Strache osztrák alkancellár látogat Magyarországra.

Pekingtől Washingtonig

A kínai Egy övezet, egy út kezdeményezés múlt heti nemzetközi fórumáról a kormányfő úgy nyilatkozott: Magyarország szerint Kína felemelkedése óriási esély. Egyrészt 1,4 milliárd emberrel bővül a világgazdaság, másrészt Európa és Ázsia légi, közúti és vasúti összekötésének terve világtörténelmi vállalkozás, aki pedig ebből kimarad, az lemarad.

Az ezzel kapcsolatos nyugat-európai kritikákat úgy kommentálta:

"a nagy lóvét" eddig a németek, a franciák vitték el,

utóbbiak most adtak el 300 repülőgépet Kínának.

Aki azt akarja tehát, hogy Magyarország ne kereskedjen a keletiekkel, az "delíriumban él", a valóság ugyanis az, hogy a nyugatiak gőzerővel vannak jelen ezen a piacon, és kinevetik azokat, akik elhiszik az olyan "ájtatos" mondatokat, hogy a Kelettel való együttműködés nem szép dolog. Magyarország kormánya ne legyen balek - mondta a miniszterelnök.

A Budapest-Belgrád vasútvonal felújításáról megjegyezte: a beruházás megtérülése azon múlik, mennyi árut szállítanak majd a vonalon.

"Minél inkább részt veszünk a Selyemút kiépítésében, annál gyorsabban térül meg ez a beruházás is" - közölte.

Szó volt Orbán Viktor május 13-i washingtoni munkalátogatásáról is, amelyről azt mondta:

pénzről, migrációról és gazdaságról lesz szó a Donald Trump amerikai elnökkel folytatandó megbeszélésen.

Kifejtette: az ENSZ által képviselt felfogás szerint a migráció emberi jog, de "vagyunk néhányan a világban (...), akik ezt nem nézik jó szemmel".

Az Egyesült Államok és Magyarország is ezen az állásponton van, az ENSZ-en belül egy csoporthoz tartoznak, amely próbálja megakadályozni azokat a nemzetközi törekvéseket, amelyek a migrációt világméretűvé terjesztenék. "Ezért a megbeszélés egyik legfontosabb kérdése, hogy ebben, a nemzetközi fórumokon való migráció elleni fellépésben hogyan tudunk együttműködni a jövőben" - mondta.

Hozzátette: emellett szóba kerülnek természetesen gazdasági kérdések is, a gazdasági kapcsolatok ugyanis kiválóan fejlődnek a két ország között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

Megvan a repülőkhöz a zöld üzemanyag, de nyomós ok miatt nem használják

2022-ben a légi közlekedés a globális szén-dioxid-kibocsátás 2 százalékát tette ki, és a kibocsátás mennyisége az elmúlt évtizedekben gyorsabban nőtt, mint a vasúti, közúti vagy hajózási szektoré. A fenntartható repülés azonban még hosszú mérföldekre van - állapítja meg jelentésében az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az USA inkább ösztönzőkkel, az EU pedig inkább szabályozásokkal próbálja előmozdítani az átállást.

Friss felmérés mutatja, mit gondolnak a németek az amerikai elnökválasztás kimeneteléről

A Demokrata Párt elnökjelöltjének, Kamala Harrisnak drukkol a németek túlnyomó többsége, de valamelyest csökkent azoknak az aránya, akik tényleges győzelmében hisznek. Erről tanúskodik a ZDF közszolgálati televízió legfrissebb felmérése, immár kevesebb mint egy héttel az amerikai elnökválasztás előtt. Ami a magas rangú politikusokat illeti, ők ügyelnek arra, hogy a nyilvánosság előtt egyértelműen ne foglaljanak állást, a kormánykoalíció pártjai és az ellenzéki konzervatív CDU/CSU vezetőinek nyilatkozataiból ugyanakkor kitűnt, hogy Harris hívei.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×