eur:
411.41
usd:
393.62
bux:
79598.73
2024. november 25. hétfő Katalin
Idős házaspár beszélget Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn 2015. október 1-jén. Az ENSZ-közgyűlés 1991-ben határozott az idősek világnapja megtartásáról. Az idősödés kora a 60. életévben kezdődik, az időskort 75 éves kortól szokás számítani. A világon több mint 600 millió 60 évnél idősebb ember él.
Nyitókép: MTI Fotó: Balázs Attila

Robbanásszerűen nő az Alzheimer-kórosok száma

Harminc éven belül háromszor annyian szenvednek majd ebben a betegségben világszerte, mint most - olvasható az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének prognózisában. Erről is szó volt a Magyar Pszichiátriai Társaság győri vándorgyűlésén.

Azért választották az időskort a Magyar Pszichiátriai Társaság szombatig tartó négynapos győri vándorgyűlése témájául, mert egyrészt legutóbb a fiatalkoriakkal foglalkoztak, másrészt az időskori betegségek gyökerei a fiatalkorra nyúlnak vissza - tudta meg az InfoRádió Molnár Károlytól, a társaság elnökétől, aki felhívta a figyelmet arra, hogy mindezen betegségeknél is nagyon fontos a megelőzés.

"Az idősek aránya a népességen belül folyamatosan nő. Az öregedési folyamat kezeléséhez minden területnek hozzá kell tennie a maga erőforrásait, a szociális szférától az egészségügyig" - tette hozzá Molnár Károly.

2013-ban a WHO kinyilvánította, hogy nincs testi egészség lelki egészség nélkül, ezért a pszichiátriának jelentős szerepe van a megelőzésben, illetve az idősek kezelésében.

"Nemzetközi adatok azt mutatják,

ha a mostani folyamat így folytatódik, akkor 2050-re az Alzheimer-betegségekkel érintettek száma megháromszorozódik, ez 130-150 millió idősödő embert fog jelenteni"

- fogalmazott a szakember.

Magyarországon ma a becslések szerint 200-300 ezer idősödő demens ember él. A 70 százalékuk Alzheimer-kórban szenved. A nőknél a betegség kétszer gyakoribb, mint a férfiaknál, de ennek ahhoz is köze van, hogy idősebb kort érnek meg, mint a férfiak, és sajnos csak már közepesen súlyos állapotban jelentkeznek orvosi kezelésre.

"65 évesen 1 százalék az előfordulás, de 85 évesen már 50 százalékos.

A demenciás betegségek egy része viszont megelőzhető, illetve kidolgozhatók olyan terápiás programok, ahol a dementálódó betegek megfelelő életminőségben fognak tudni élni" - hívta fel a figyelmet Molnár Károly.

Hangsúlyozta azt is, hogy sokszor testi betegségekkel fordulnak a háziorvoshoz vagy a különféle szakrendelésekhez, és nem ismerik fel, hogy ezek hátterében van mondjuk egy depresszió, amit kezelni szükséges.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a bérmegállapodásról: ez egy történelmi léptékű megállapodás

Orbán Viktor a bérmegállapodásról: "ez egy történelmi léptékű megállapodás"

Történelmi léptékű megállapodásnak nevezte a múlt héten köttetett minimálbér-emelési egyezséget, mivel soha nem történt még ekkora emelés, 2027-re 40 százalékos lesz a növekmény a mostani szinthez képest. Azt is jelezte, a minimálbér reálértéke 29 százalékkal fog nőni 2027-ig, és az el fogja érni az átlagbér felét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

Nagy lehetőségek előtt állnak a magyar startupok

A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×