eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a 180 perc című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2018. január 19-én.
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd

Orbán Viktor: Manfred Weber megválasztása a mögöttünk álló európai támogatást is szimbolizálja

Az illegális bevándorlást meg kell állítani, saját nemzetünket és állampolgárainkat pedig meg kell védeni – jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország című műsorában. A miniszterelnököt a CEU-ról is kérdezték.

Manfred Webert, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusát választotta meg csütörtökön az Európai Néppárt (EPP) úgynevezett csúcsjelöltjévé az Európai Bizottság elnöki posztjára, a pártcsalád helsinki kongresszusán. Orbán Viktor miniszterelnök ennek kapcsán elmondta, két jelöltből lehetett választani, egy szélsőséges módon liberális politikus volt az egyik jelölt, a másik pedig a bajor Manfred Weber.

A miniszterelnök szerint nem volt nehéz eldönteni, hogy ki mellett tegye le voksát a Fidesz-KDNP - írja a hirado.hu.

Kifejtette: Manfred Weber az áprilisi, magyarországi országgyűlési választásokon részt vett, támogatását fejezte ki a Fidesz-KDNP felé. „A mögöttünk álló európai támogatást is szimbolizálja az, hogy a nekünk nyújtott segítséget, és a támogatást most visszaadjuk” – fogalmazott Orbán Viktor.

Összeomlásban van az európai baloldal

Még nem áll készen az EPP a jövő májusi választásokra, azonban a héten megtartott kétnapos kongresszus egy fontos elindulási pontot jelent a pártcsalád életében – jelentette ki a miniszterelnök. Hozzátette: Európa egyik legerősebb, legbefolyásosabb pártcsaládja az EPP, az elmúlt években a pártcsalád adta az Európai Unió (EU) vezetőit.

Meg szoktuk nyerni a választásokat, azonban még nem vagyunk acélosak – vélekedett Orbán Viktor. Hozzátette: az európai baloldal összeomlásban van, azonban az EPP számára is van még teendő.

Két kudarcunk van

A miniszterelnök kifejtette: miután a Néppárt adta az elmúlt évek európai vezetőit, az elmúlt évek gondjaiért is felelősséget kell vállalni. Két kudarcot tudhatunk magunk mögött: az egyik, hogy a briteket nem sikerült az Európai Unión belül, a migránsokat pedig azon kívül tartani – hangsúlyozta a kormányfő.

Számos országban vissza kell szerezni az emberek bizalmát, ugyanis a bevándorláspárti politikával elvesztették azt a politikusok. Magyarországon a nemzeti konzultáció során megkérdeztük az emberek véleményét, így nem veszett el itthon a bizalom – magyarázta a miniszterelnök. Kiemelte: jobb az emberekkel együtt kormányozni, mint ellenük.

Meg kell védeni az embereket a terrorizmustól

A miniszterelnököt kérdezték az ENSZ migrációs paktumáról is. Az elmúlt időszakban egyre több bírálat érte a migrációs paktumot, az Egyesült Államok és Magyarország után már Ausztria is bejelentette kilépését. Orbán Viktor elmondta, a kormány dolga az, hogy az emberek oldalán álljon.

Az embereket meg kell védeni a terrorizmustól, az illegális bevándorlástól, a gazdasági nehézségektől. Nem szabad aláírni a migrációs megállapodást, mert az az európai emberek elsöprő többségének akaratával szemben áll – hangsúlyozta a miniszterelnök.

Hozzátette: hasznos dolognak tartja a nemzetközi szerződéseket, de a migrációs csomag egy kivétel. Ez rossz az embereknek, ugyanis olyasmit akarnak a nemzetközi köztámogatottság szintjére emelni, ami ellentétes az emberek akaratával. Megtapasztalhattuk, hogy az illegális bevándorlás nem jó – emelte ki a miniszterelnök.

Az ENSZ-ben többségben vannak a kibocsátó országok, így nem szabad húzó hatást gyakorolni rájuk – fogalmazott Orbán Viktor. Véleménye szerint nem szabad engedni, hogy az emberek úgy értelmezzék a migrációs paktumot, hogy az azt aláíró országok tárt karokkal várják őket. Nem szabad menedzselni a migrációt – húzta alá.

A népességcsökkenés megállítása a cél

Több felvetés is érkezett az ellenzék részéről, miszerint óriási összegeket költ a magyar kormány a családok támogatására. Orbán Viktor erre reagálva elmondta, európai összevetésben, gazdasági teljesítményünkhöz képest valóban sokat költünk a családok támogatására, azonban ennek mélyén egy jelentős megfontolás van.

Kifejtette: a magyar népesség folyamatosan csökken, amennyiben az így megy, el fogunk fogyni. Véleménye szerint, mint politikus, hosszú távon kell gondolkodni, és felelősséget kell vállalnia azért, mi lesz 10-20 év múlva, ha a népesség továbbra is csökkenni fog.

A miniszterelnök elmondta: a felmérések szerint a magyar fiatalok családban gondolkodnak, azonban a felnőtté válás kapujában, anyagi nehézségek miatt, lejjebb adják terveiket, ezért kevesebb gyermeket vállalnak, mint eredeti terveikben állt. Hozzátette: nem kellene egyetlen fiatalnak sem megváltoztatnia a családalapításra vonatkozó terveit emiatt.

Az erős családban és az erős családpolitikában hiszünk, ami jó a nemzetnek, a fiataloknak, és összességében mindannyiunknak, mert vidámabb és boldogabb nemzet leszünk, ha fiatalabbak leszünk. Ezért is fontos a családok támogatásáról szóló nemzeti konzultáció – hangsúlyozta a miniszterelnök.

A CEU helyzete Magyarországon

Kérdésre válaszolva a kormányfő a CEU-ról azt mondta: a törvényeket mindenkinek be kell tartani.

A miniszterelnök szerint az, hogy a CEU elmenne Magyarországról, csupán blöff, hiszen a magyarországi működésüknek minden törvényi feltétele megvan.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×