Az Interpol szervezésében október 9. és 16. között a világ 116 országában rendezett akció alkalmával 500 tonna, összesen 4 milliárd forint értékű hamis tablettára bukkantak a hatóságok - közölték.
Ilku Lívia, a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) munkacsoport-vezetője hangsúlyozta: az akcióhétnek a hamis gyógyszerek kiszűrésén túl az is célja, hogy az emberek figyelmét felhívják az ilyen készítmények használatának veszélyére.
Inzulin, altatók, fájdalomcsillapítók
Az akció keretében Magyarországon 180 ezer hamis tablettát és 400 tasaknyi egyéb hamis gyógyszert vagy gyógyhatásúnak mondott terméket találtak a hatóságok, köztük inzulint, illetve altató és fájdalomcsillapító tablettákat is.
Az akcióhét nyomán 15 gyanúsított ellen indult eljárás egészségtermék hamisítása és nagy mennyiségű gyógyszer birtoklása miatt.
A gyógyszerhamisítás nem csupán az egészségkárosodás veszélye miatt hordoz kockázatot, hanem rombolja a fogyasztói bizalmat is - emelte ki Bognár Lajos, az agrártárca élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkára. A szervezet saját hatáskörében 780 kilogrammnyi, elsősorban potencianövelő és fogyást segítő készítményt vontak ki a forgalomból.
Fontos lépések a biztonságért
2009 óta az Európai Unióban kötelező a gyógyszerdobozokat biztonsági jelöléssel ellátni. Ez egy QR-kód, illetve az úgynevezett dézsmazár. Ez utóbbi azt jelezi, hogy a doboz bontatlan - hívta fel a figyelmet Szabó István, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmiszer-egészségügyi Intézet főigazgató-helyettese.
Fitter András gyógyszerész, egyetemi docens beszámolt a kutatócsoportjuk által ezer ember bevonásával elvégzett felmérésről, amely szerint
az emberek 4 százaléka vásárolt már nem ellenőrzött forrású gyógyszert, 18 százaléka pedig étrend-kiegészítőt, elsősorban az interneten.
Mindenkinek azt javasolja, hogy csak legális forrásból szerezzen be gyógyszereket - mondta a kutató.
Az internetes internetes kereskedelmet, és a többi között a repterekre érkező szállítmányokat fokozottan figyeli a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), többek között a hamis gyógyszerek kiszűrése érdekében is.