Az egykori Óbudai Gázgyár területéről rákkeltő anyagok folynak a Dunába. A Greenpeace - mérései után - a hatóságokhoz fordul.
Az Index.hu munkatársa ott volt, amikor a Greenpeace méréseket végzett a Duna partján. A természetvédő szervezet vegyianyag-szakértője, Simon Gergely szerint a folyó rendkívül alacsony vízállása miatt szabad szemmel is jól látható, hogy patakokban szennyező anyagok szivárognak a vízbe.
"Sajnos elég kemény szennyeződést találtunk, több olyan anyagot is, amit rákkeltőként kategorizáltak" - húzta alá a szakember.
Benzolból és arzénból a talajvíz rákkeltő határértékének hatszorosa érkezett a vízbe, naftalinból például kétezerszeres.
Azt nem vizsgálták, a Duna mennyire hígítja fel a szennyezést, de a Greenpeace felhívja a figyelmet, hogy ez a szennyezés folyamatosan érkezik a folyóba, ez pedig ilyen vegyületek esetén alapvetően is tilos.
Ezek a vegyületek a szervezet feltételezése szerint a gáz tisztítása során kerülhettek a talajba, illetve a talajvízbe.
A Környezetvédelmi Hatóság egyébként már 2009-ben megállapította, hogy ezen a partszakaszon cianid, arzén, ólom, etilbenzol, xilol és naftalin folyik a Dunába,
a talajban pedig cinket, higanyt és egy THP nevű anyagot találtak.
- 1914-től 1984-ig működött itt az Óbudai Gázgyár.
- A terület megtisztítása 16 éve várat magára, az első terv 2002-ben készült el.
- A talajcseréhez 700 ezer tonna földre lenne szükség, a rehabilitáció 10 milliárd forintba kerülne.