eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Dátum nélküli kép a Merkúrról, a Naphoz legközelebb keringő bolygóról. Az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA közös Merkúr-kutató BepiColombo nevű programjának keretében 2018. október 20-án indítják útnak a két ügynökség egy-egy űrszondáját a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontból a bolygóhoz. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek.
Nyitókép: MTI/EPA

Magyarok az új Merkúr-projektben

Az MTA és az ELTE csapata is bedolgozott a szombat hajnalban startoló Merkúr-szonda programjába. Az űrszonda 2025-ig tart majd a Naphoz igen közeli bolygó felé.

Közép-európai idő szerint szombat hajnalban startol az Európai Űrügynökség Merkúr-szondája. A műholdon dolgozó egyik magyar tudós, Szalai Sándor az InfoRádiónak elmondta, két részből áll a szonda.

"Az egyik, az MPO tizenegy műszert tartalmaz, és európai intézmények fejlesztik, részben amerikai beszállás is van, illetve Oroszország is benne van. A másik része japán fejlesztésű, MMO-nak hívják és öt műszere van" - ismertette az eszközt az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa.

2011-ben a NASA már Merkúr-körüli pályára állított egy műholdat,

a mostani szonda azonban sokkal részletesebb képet ad majd a bolygó felszínéről és légköréről, anyagi összetételéről.

A projektben négy magyar intézmény vesz részt: a Wigneren kívül az SGF Kft., az ELTE kutatócsoportja és a BL Ektronics kft. A Wigner-intézet a felszínt vizsgáló egyik eszköz tápfeszültségét biztosító rendszeren dolgozott.

"A Merkúrnál az is problémát jelent, hogy közel van a Naphoz.

Az egyik oldalán, ahol süti a nap, 450 Celsius-fok is lehet, árnyékban viszont mínusz 170.

Itt kell megoldani az elektronikák működését."

Az űrszonda hét évig fog utazni a Merkúrhoz, miután útnak indították a Francia Guyana-i Kourou melletti ESA támaszpontról magyar idő szerint hajnali 3 óra 45 perckor.

A startot az interneten élőben is lehet követni.

Dátum nélküli kép, amelyen a BepiColombo Merkúr-kutató program két űrszondáját szállító platform, a Mercury Transfer Module (MTM) látható a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontban 2018. október 19-én. A program keretében az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA egy-egy szondáját tervezik eljuttatni a Naphoz legközelebb keringő bolygóhoz, a Merkúrhoz, a tervek szerint 2018. október 20-án indítják őket útnak Kourou-ból. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek.
MTI/EPA/Stephane Corvaja
A képen a BepiColombo Merkúr-kutató program két űrszondáját szállító platform, a Mercury Transfer Module (MTM) látható a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontban 2018. október 19-én. A program keretében az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA egy-egy szondáját tervezik eljuttatni a Naphoz legközelebb keringő bolygóhoz, a Merkúrhoz, a tervek szerint 2018. október 20-án indítják őket útnak Kourou-ból. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek. MTI/EPA/Stephane Corvaja

A Merkúr körüli pályára állás után a küldetés egy évig tart majd, és ezt az időt a tudósok reményei szerint sikerülhet meghosszabbítani még egy évvel. Az űrszonda segítségével a kutatók választ keresnek arra, hogyan nézhetett ki a szoláris felhő a Naprendszer kialakulása előtt, milyen volt az összetétele, és milyen folyamat eredményeként alakult ki a bolygórendszerünk - olvasható a távirati iroda összeállításában.

Szeretnék tisztázni azt is, hogy miért nagyobb a Merkúr sűrűsége, mint a többi kőzetbolygóé, milyen arányban szilárd vagy folyékony a Merkúr magja, és hogy tektonikusan aktív-e a bolygó. Keresik a választ arra is, hogy

a sarki árnyékos kráterek vizet tartalmaznak-e

vagy ként, valamint hogy pontosan milyen kölcsönhatás van a napszél és a bolygó mágneses tere között.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×