eur:
405.76
usd:
357.05
bux:
92964.32
2025. április 26. szombat Ervin
Dátum nélküli kép a Merkúrról, a Naphoz legközelebb keringő bolygóról. Az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA közös Merkúr-kutató BepiColombo nevű programjának keretében 2018. október 20-án indítják útnak a két ügynökség egy-egy űrszondáját a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontból a bolygóhoz. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek.
Nyitókép: MTI/EPA

Magyarok az új Merkúr-projektben

Az MTA és az ELTE csapata is bedolgozott a szombat hajnalban startoló Merkúr-szonda programjába. Az űrszonda 2025-ig tart majd a Naphoz igen közeli bolygó felé.

Közép-európai idő szerint szombat hajnalban startol az Európai Űrügynökség Merkúr-szondája. A műholdon dolgozó egyik magyar tudós, Szalai Sándor az InfoRádiónak elmondta, két részből áll a szonda.

"Az egyik, az MPO tizenegy műszert tartalmaz, és európai intézmények fejlesztik, részben amerikai beszállás is van, illetve Oroszország is benne van. A másik része japán fejlesztésű, MMO-nak hívják és öt műszere van" - ismertette az eszközt az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont munkatársa.

2011-ben a NASA már Merkúr-körüli pályára állított egy műholdat,

a mostani szonda azonban sokkal részletesebb képet ad majd a bolygó felszínéről és légköréről, anyagi összetételéről.

A projektben négy magyar intézmény vesz részt: a Wigneren kívül az SGF Kft., az ELTE kutatócsoportja és a BL Ektronics kft. A Wigner-intézet a felszínt vizsgáló egyik eszköz tápfeszültségét biztosító rendszeren dolgozott.

"A Merkúrnál az is problémát jelent, hogy közel van a Naphoz.

Az egyik oldalán, ahol süti a nap, 450 Celsius-fok is lehet, árnyékban viszont mínusz 170.

Itt kell megoldani az elektronikák működését."

Az űrszonda hét évig fog utazni a Merkúrhoz, miután útnak indították a Francia Guyana-i Kourou melletti ESA támaszpontról magyar idő szerint hajnali 3 óra 45 perckor.

A startot az interneten élőben is lehet követni.

Dátum nélküli kép, amelyen a BepiColombo Merkúr-kutató program két űrszondáját szállító platform, a Mercury Transfer Module (MTM) látható a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontban 2018. október 19-én. A program keretében az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA egy-egy szondáját tervezik eljuttatni a Naphoz legközelebb keringő bolygóhoz, a Merkúrhoz, a tervek szerint 2018. október 20-án indítják őket útnak Kourou-ból. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek.
MTI/EPA/Stephane Corvaja
A képen a BepiColombo Merkúr-kutató program két űrszondáját szállító platform, a Mercury Transfer Module (MTM) látható a Francia Guyanán, Kourou-ban lévő Guyanai Űrközpontban 2018. október 19-én. A program keretében az Európai Űrügynökség, az ESA és a Japán Űrkutatási Ügynökség, a JAXA egy-egy szondáját tervezik eljuttatni a Naphoz legközelebb keringő bolygóhoz, a Merkúrhoz, a tervek szerint 2018. október 20-án indítják őket útnak Kourou-ból. Az európai szonda fejlesztésében magyar tudósok is részt vettek. MTI/EPA/Stephane Corvaja

A Merkúr körüli pályára állás után a küldetés egy évig tart majd, és ezt az időt a tudósok reményei szerint sikerülhet meghosszabbítani még egy évvel. Az űrszonda segítségével a kutatók választ keresnek arra, hogyan nézhetett ki a szoláris felhő a Naprendszer kialakulása előtt, milyen volt az összetétele, és milyen folyamat eredményeként alakult ki a bolygórendszerünk - olvasható a távirati iroda összeállításában.

Szeretnék tisztázni azt is, hogy miért nagyobb a Merkúr sűrűsége, mint a többi kőzetbolygóé, milyen arányban szilárd vagy folyékony a Merkúr magja, és hogy tektonikusan aktív-e a bolygó. Keresik a választ arra is, hogy

a sarki árnyékos kráterek vizet tartalmaznak-e

vagy ként, valamint hogy pontosan milyen kölcsönhatás van a napszél és a bolygó mágneses tere között.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Százezrek Rómában, végső búcsút vesznek Ferenc pápától
cikkünk frissül

Százezrek Rómában, végső búcsút vesznek Ferenc pápától

Rómában szombat délelőtt tartják Ferenc pápa gyászmiséjét a Szent Péter téren, majd egy 5 kilométeres, méltóságteljes körmenet végén a Vatikántól távolabb eső Santa Maggiore-bazilikában helyezik végső nyugalomra a szentatyát, példátlanul egyszerű körülmények között, de több százezer ember és világpolitikai nagyságok jelenlétében. Tudósításunk folyamatosan frissül, tartson velünk!

Csányi Péter:  az OTP stratégiája sikeres, de van, amit érdemes újragondolni

Drasztikus változtatást nem tervez, de számos területen készül finomhangolásra Csányi Péter, aki május elsejétől az OTP Bank vezérigazgatója lesz. Az InfoRádióban beszélt arról, hogy mely területeken változtatna, és hogy a leányvállalatok vezetőit jobban integrálná az anyabank működésébe.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.28. hétfő, 18:00
Csányi Péter
az OTP Bank vezérigazgató-helyettese, kinevezett vezérigazgató
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×