eur:
413.95
usd:
396.77
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
A Merkúr bolygó átvonulása a Nap előtt Salgótarjánból fotózva 2016. május 9-én.
Nyitókép: MTI / Komka Péter

Űrkutatási biztosunk már van, nemzeti űrstratégiánk pedig lesz

Ferenc Orsolya, az ELTE Űrkutató Csoportjának tudományos főmunkatársa a külügyi tárca vezetőjének kérésére űrkutatásért felelős miniszteri biztosként folytatja pályafutását. Komoly tervei vannak.

Mielőbb ki kell dolgozni egy átfogó nemzeti űrstratégiát - hangsúlyozta Ferenc Orsolya, az ELTE Űrkutató Csoportjának tudományos főmunkatársa, aki novembertől a külgazdasági és külügyminiszter felkérésére űrkutatásért felelős miniszteri biztos lesz. A kinevezést nagyon megtisztelőnek tartja, de nem elsősorban a maga számára, hanem a szakmára és a szakterületre nézve.

"Az elmúlt évtizedekben az űrtevékenység egy picit háttérbe szorult, a világban viszont egy fordított trendet láttunk, akár a régió országaiban is. Szinte egy második űrversenyt látunk magunk körül"

- fogalmazott az InfoRádiónak Ferenc Orsolya.

Szerinte nagyon sok az elvégzendő feladat, hisz a környező államoknak már van olyan stratégiájuk, amire mi még csak törekszünk.

"Magyarok egyébként meglepően elöl vannak az űrkutatás területén. Biztosan sokan látták a hírekben, hogy a múlt héten startolt el a legújabb Merkúr-misszió, az űreszköznek pedig mindkét szondáján van magyar érdekeltség" - idézte fel Ferenc Orsolya.

A kutató szerint három pilléren kell nyugodnia a stratégiának, az oktatáson - tehát az utánpótlásképzésen -, a kutatás-fejlesztésen, és az űripar megerősítésén.

"Borzasztóan éles a verseny, ahol ha jól és ügyesen lépünk, akkor a nemzetgazdaság számára sokszorosan megtérül a befektetett energia" - vélekedett.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×