eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Idén eddig 25 703-mal lettünk kevesebben

Nem javul a házasodási kedv, a népesedési mutatókat a csökkenő halálozási arány is javítja. Friss számokkal jelentkezett a Központi Statisztikai Hivatal.

A születések száma 1,9, a halálozásoké 2,7 százalékkal csökkent a KSH előzetes adatai szerint az idei év első hét hónapjában az előző év hasonló időszakához képest, ezek alapján hazánk népességének természetes fogyása 4,2 százalékkal csökkent.

A tavalyi év első hét hónapjához képest idén 1021-gyel kevesebb, 51 356 gyermek született Magyarországon idén januártól júliusig. A teljes termékenységi arányszám becsült értéke 1,46 volt, változatlan az előző év azonos időszakához képest, ami azt jelenti,

nem nőtt a gyermekvállalási kedv.

Az elhalálozások számában ennél valamivel nagyobb csökkenés állt be (a KSH adatai alapján ennek köszönhető a népességfogyás ütemének csökkenése), de a 77 059-es szám így is igen messze magasabb a születésszámnál. A természetes fogyás a 2017. január–júliusi 26 840-nel szemben 2018. január–júliusban 25 703 fő volt.

Nem javul a házasodási kedv sem, a tavalyi év első hét hónapjában 28 294 pár kötött házasságot, számuk 0,7 százalékkal kevesebb volt, mint az előző év azonos időszakában. Érdekesség, hogy júniusban nőtt, júliusban csökkent leginkább az esküvők száma, igaz, idén júliusban eggyel kevesebb hétvége volt, mint tavaly.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×