Egyes tételeket az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) vont ki a forgalomból, mivel mérések alapján bebizonyosodott, hogy a megengedettnél magasabb volt az ólomtartalmuk, a többit, ahogyan azt az InfoStart is megírta, maga a Sandoz szedette le a polcokról – erősítette meg az InfoRádiónak Pallós Júlia, az OGYÉI Gyógyszerbiztonsági Főosztályának vezetője.
A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy ólom számos forrásból juthat az ember szervezetébe, levegőből, ételből és ivóvízből is. „Természetesen nem jó, hogyha gyógyszerrel is bekerül” – tette hozzá Pallós Júlia.
Az, hogy kivonták a készítményt a forgalomból a forgalmazóra nézve azt jelenti, hogy a patikákból előbb a nagykereskedőkhöz, majd a gyártóhoz kerül vissza a termék. „Ezek többet nem kerülhetnek vissza a patikákba, a betegekhez nem juthatnak el” – hangsúlyozta a szakember. A kint lévő termékek azonban nem jelentenek olyan közegészségügyi veszélyt, hogy a betegektől is vissza kelljen vonni.
A határértéket akkor lépi át az ólom mennyisége, ha napi ajánlott maximális mennyiséget – napi három tablettát – vesznek be
– mondta a főosztályvezető.
A cégek és a hatóság feladata, hogy még szorosabban ellenőrizzék a gyógyszer előállításához kibányászott kalcium-karbonát ólomtartalmát. A szakértő felhívta a figyelmet arra, hogy egyéb kalciumtartalmú készítmények is vannak – gyógyszerek, táplálékkiegészítők –, de természetes források is, mint például a tejtermékek és egyes növények.