eur:
411.35
usd:
392.57
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Lánczi Tamás, az alapítvány vezető elemzője a Századvég Alapítvány Merre tart Európa? - A Project 28 kutatás eredményei című konferenciáján a budapesti Larus Rendezvényközpontban 2016. július 19-én.
Nyitókép: Koszticsák Szilárd

Lánczi Tamás: patthelyzet állhat be a kontinensen

Ma az Európai Unióban a szuperállam víziója és a nemzetek Európája koncepció áll szemben egymással – mondta a Századvég Alapítvány vezető elemzője az InfoRádió Aréna című műsorában. Belpolitikailag jól jött a Fidesznek a Néppárttal való konfliktus, ugyanis ez összekovácsolta a kormányzópárt táborát – vélekedett Lánczi Tamás.

Az egész európai politikában egy új fejezet nyitott meg a Sargentini-jelentés – mondta el Lánczi Tamás. Századvég Alapítvány vezető elemzője szerint a korábbi feszültségek felszínre törtek és ez átalakítja a jelenlegi politikai törésvonalakat. „Az egyik sarokban vannak a föderalisták, a másikban a nemzetállam képviselői” – fogalmazott, hozzátéve: ez teljesen új helyzetet hoz létre, hiszen háttérbe szorulnak az eddig ideológiai alapon fennálló különbségek.

Lánczi Tamás hangsúlyozta: a "Nemzetek Európája" mozgalom vezetője Orbán Viktor. Az elemző szerint a magyar miniszterelnök ellenségképpé vált, aki mögé Angela Merkelék megpróbálják besorolni a szupranacionalista erőket.

A szakértő úgy látja:

ez a vita ugyanakkor egy hosszabb távú politikai csatát indít el, ami nem ér véget a májusi európai parlamenti választással.

„Arra számítok, hogy inkább egyfajta patthelyzet fog beállni a kontinensen” – hangsúlyozta, hozzátéve: egyes államok ellenezni, mások támogatni fogják a nemzetek feletti Európát. Lánczi Tamás kiemelte: Berlinben azt gondolják, ha az Amerikai Egyesült Államok sarokba szorítja a kontinenst,

fel kell építeni Németország központtal egy európai szuperállamot.

Német fenyegetés

A Néppárttal kialakult konfliktust a szuverenitás és bevándorlás vitára fordítja le a Fidesz, amit értenek az emberek – mondta el Lánczi Tamás. A szakértő a Fidesz-tábornak a nemzeti önérzet egy olyan kérdés, ami mindent felülír. A kormány számára jól menedzselhető a konfliktus – vélekedett. Egyelőre a németek is óvatosak a fenyegetőzéssel, hiszen gazdasági kapacitásuk jelentős része van Magyarországon.

A szakértő úgy látja: ha a Fideszt kizárják a Néppártból, rövidtávon ugyan presztízsveszteséget jelent, viszont szerinte ez csak egy májusig tartó probléma. Szerinte a föderalisták új pártcsaládot kívánnak alapítani, ebbe pedig a Fidesz valóban akadályozó tényező lenne.

Lánczi Tamás hangsúlyozta:

több pártot tud a Fidesz maga mellé állítani a nemzetállami elgondolás mentén,

amelyek nem hajlandók a nyugat-európai, úgynevezett politikai korrektség nyelvét használni, és érzik, hogy a német túlerősödés a kárukra lesz.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Mráz Ágoston Sámuel a német-magyar kapcsolatokról: nem lélekemelő a helyzet, de megvan az újrakezdés esélye

Idén is elkészítették a Német-Magyar Barométer elnevezésű tanulmányt. A hazai felmérést végző Nézőpont Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: az elmúlt években sokat romlottak a kétoldalú kapcsolatok, társadalmi szinten azonban megmaradt az egymás iránti tisztelet. Mráz Ágoston Sámuel szerint új helyzetet teremthet, ha a várakozások szerinti eredmény születik a februári előre hozott német választáson.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×