eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Netbankos csalás - több millióval lopták meg az OTP ügyfeleit

Egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak a netbankos csalók, ám megfelelő körültekintéssel még mindig megelőzhetők az átverések. A hétvégén nyilvánosságra került, több mint félmilliárd forintos csalás nyomán az InfoRádió egy kiberbiztonsági szakértőhöz fordult tanácsokért.

Szombati számában írta meg a Magyar Idők, hogy több mint félmilliárd forintot csaltak el nemrég netbankon keresztül, egy, az eddigieknél kifinomultabb módszerrel.

Egy miskolci, közpénzeket is kezelő egészségügyi társaság számlájáról, annak tudta nélkül hatmillió forintot utalt el egy netbanki csalómaffia egy belföldi magánszámlára. A társaság feljelentést tett, így jutottak el a hatóságok egy kistelepülésen élő asszony számlájához, amelyen tisztázatlan eredetű vagyon,

590 millió forint nyomát találták meg a rendőrök, ám mindössze négymillió forintot sikerült zárolniuk, mert 586 milliót már tovább is utaltak a tettesek, vélhetően a Távol-Keletre.

Az asszony nem adott magyarázatot a pénzmozgásra, a nyomozás pedig ismeretlen tettes ellen indult, gyanúsított egyelőre nincs.

A netbankos csalók korábban egy adott bank nevében, eredetinek látszó e-mailben kérték a felhasználók adatait, így a PIN-kódot is, például adategyeztetésre hivatkozva. Az új módszerrel viszont

a megkárosított cég internetes bankolásakor a csalók a pénzintézet eredeti honlapjával szinte teljesen azonos, úgynevezett függönyoldalt küldtek a társaság munkatársának számítógépére.

Az ügyben az OTP Bank károsultként szintén feljelentést tett.

Vannak árulkodó jelek

Krasznai Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója az InfoRádiónak rámutatott, hogy az online banki csalások jellemzően egy email-lel kezdődnek, amelynek szövegében már sokszor találhatók árulkodó jelek, ám mára legtöbbször üzleti kapcsolataik nevében küldenek hamis leveleket a csalók a kiszemelt társaságoknak.

Ha valaki ilyen emailt kapna, nézzen utána, hogy egyáltalán tényleg kell-e utalni, illetve az a cég, akitől a levelet kapta, valójában tényleg üzleti kapcsolatban áll-e az adott céggel, az adott szereplővel - javasolta a szakértő.

"Amennyiben a weboldalt már megnyitotta, és az úgy tűnik, mintha egyébként a valódi banki oldal lenne, mindenképpen

érdemes megnézni a böngészősávban, hogy milyen oldalra tévedtünk, tehát, hogy az tényleg a bank oldala,

vagy valamilyen más URL, valami más .hu-s vagy .com-os vagy akármilyen végű cím áll ott, mint ahova egyébként kívánkoztunk - tette hozzá.

Emellett érdemes

a böngészősávban a biztonságos kapcsolatot jelző, többnyire zöld lakat ikonját is megkeresni – amely mellett szerepel az üzemeltető cég neve is –, ha ez hiányzik, nem a netbank oldalán vagyunk

– mondta Krasznai Csaba.

Amennyiben valaki már csak az úgynevezett függönyoldal használata után veszi észre, hogy csalás áldozata lett, minél hamarabb forduljon a rendőrséghez és bankjához.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×