Eddig a bírósági közvetítés polgári jogi területen, vagyis családjogi, szerződéses, illetve munkaügyi jogvitákban volt alkalmazható. Most az új jogszabályi rendelkezéseknek köszönhetően a közigazgatási jogvitákban is szerepet kap a bírósági közvetítés, így a feleknek jobb és gyorsabb megállapodásra lesz lehetőségük – mondta Andódi László bírósági közvetítő, a Szekszárdi Törvényszék bírája.
„A közvetítői eljárásnak az egyik jellemzője, hogy a felek egyenrangúan vesznek benne részt.
A közvetítőnek törekednie is kell arra, hogy támogassa mindkét felet, hogy részt tudjon venni a probléma megoldásában” – tette hozzá Andódi László az InfoRádióban.
A megállapodás létrejöttekor a feleknek érezniük kell, hogy részt vettek az eljárásban, ez az ő döntésük, és elfogadható mindkettejük számára. A Szekszárdi Törvényszék bírája azt is elmondta, hogy ilyen egyezség csak egyenrangú felek között születhet meg, mert az eljárás során bármelyik fél jelezheti a közvetítőnek, ha úgy érzi, nem teljesül az egyenlőség, és dönthet úgy is, hogy a közvetítésből kilép.
„Törekszünk arra, hogy mindegyik fél elmondhassa a véleményét, kifejthesse az álláspontját és mindegyik fél álláspontját figyelembe vesszük” – mondta Andódi.