Számos olyan program indult az elmúlt időszakban, ami európai nagyragadozóvédelemmel foglalkozik. Az Európai Unió segítségével Magyarország is valamilyen szinten részt vehet egy hasonló programban mondta Bódis Pál.
„Nyilván a saját korlátozott lehetőségeinkkel vehetünk részt, mivel nálunk nincsenek igazán olyan nagy egybefüggő erdőterületek, amelyek például a hiúznak megfelelő élőhelyet biztosítanak” - tette hozzá.
„Két terület van, amiben a magyarok közreműködhetnek. Egyrészt az ökológus szakemberek, állatvédelmi szakemberek részt vesznek a nemzetközi munkában: a szlovák és az ukrán kollégákkal dolgoznak együtt nagyobb tájegységi szinten. A másik irány pedig a hosszabb távú feladat: létrehozzuk azokat a nagy zavartalan, erdőgazdálkodástól sem érintett területeket, ahol a nagyragadozók megtelepedhetnek” - ismertette a WWF Magyarország munkatársa.
Magyarországon az Aggteleki Karszt területén élnek hiúzok,
de közel sem akkora – 60-80 példányos – csoportokban, mint például Horvátországban.
A cseh-osztrák határon, a Bajor-erdőben van az egyik nagy hiúzpopuláció, a másik az osztrák-olasz határon az Alpokban, míg a harmadik a horvátországi Dinári-hegységben. A 60-80 példányos populációkból akár 20 állatot is megölnek évente az orvvadászok.
Hozzátette, hogy a mi nagyragadozóink és emblematikus állataink velemivel nagyobb biztonságban vannak, mint az afrikaiak.
„Afrikában azért van szükség fegyveres őrökre, mert a vadak trófeái is rendkívül értékesek. Akkora összegekről beszélünk, amelyek egy jobb luxusautó árával vetekednek. Szerencsére az erősebb európai joggyakorlás, illetve az itteni magasabb életszínvonal csökkenti az ilyen jellegű veszélyeket” - mondta Bódis Pál.
Véleménye szerint Európában inkább a rendszeres természetvédelmi őrszolgálatra van szükség,
ami elsősorban a természeti értékek folyamatos térképezését, nyomon követését, őrzését szolgálja.
„A másik dolog, amivel hozzá tudunk járulni a nagyragadozó állományok erősödéséhez vagy akár a megjelenéséhez, az, hogy a helyi lakosságot – a vadászokat, az erdőgazdálkodókat, azokat az állattartókat, akik hegyvidéken marhát, juhot legeltetnek – megfelelő információkkal látjuk el” - közölte a WWF Magyarország munkatársa.