eur:
411.19
usd:
392.64
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Ezt tehetjük a poloskainvázió ellen - otthon és a hétköznapokban

Ezt tehetjük a poloskainvázió ellen - otthon és a hétköznapokban

Budapestet és környékét érinti leginkább a poloskainvázió. A lakásból való eltávolításukra, kizárásukra nincsen egyetlen biztos módszer. A kutatók természetes ellenség "importálásán" dolgoznak, de ez nagyon kockázatos, sok időt és pénzt emészt fel, miközben a megelőzésre senki sem figyel.

Nem minden poloska akar bevonulni a lakásokba, de azok közül, amelyek igen, az ázsiai márványospoloskát (barna színű, márványozott mintázatú), a hasonló, de nem idegenhonos bencepoloskát, és alkalmanként a szintén "bevándorló", Magyarországra a 2000-es években érkezett vándorpoloskát (fűzöld színű) emelte ki Vétek Gábor, a Szent István Egyetem Rovartani Tanszékének docense.

A lakástól való távoltartásuk még az erre szakosodott cégek számára sem egyszerű.

A szúnyoghálótól a háztartási rovarölő szereken át a lakás rejtett zugainak kiporszívózásáig sok megoldás szóba jöhet, de a szakember szerint maradéktalanul hatásos módszer nincs. A rovarok ugyanis szinte mindig találnak olyan szellőzőt, repedést, nyílást, amin keresztül a kinti hideg ellen menedéket keresve bejutnak a lakásokba.

Ellenséget "kreálnak", de csak óvatosan

A poloskák rendkívül jó védekezőképességgel rendelkező rovarcsoport, olyan bűzmirigyük van, amely nagyon kellemetlen szagú váladékot termel - a magyar népnyelv büdös bogárnak is nevezi őket.

Ezt tehetjük a poloskainvázió ellen - otthon és a hétköznapokban

"Aki csak egyszer is találkozott velük, emlékezni fog rá, hogy nem érdemes megfogni, összenyomni, mert rendkívül kellemetlen szaghatások érik. Ez viszont azt is jelzi, hogy a poloskákat a madarak is kis hatékonysággal vadásszák. A márványospoloska-invázió megfékezésében ezért a madaraknak semmilyen jelentős szerepük nem lehet" - mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

Az idegenhonos fajoknak általában hiányoznak a természetes ellenségei (ragadozók, élősködők, kórokozók), ezért hatalmas előnnyel indulnak az adott élőhelyen kialakult őshonos fajokkal szemben (nekik megvannak a saját ellenségeik, betegségeik), és így könnyen válnak inváziós fajjá.

További rossz hír, hogy a hideg sem természetes ellenségük,

hiszen a 2016-17-es tél 30 éve nem látott hideget hozott, és még így is átteleltek az Ázsiából származó márványospoloskák. Ugyanez igaz a harlekinkaticákra és a szintén idegenhonos zöld vándorpoloskákra.

Ha a kutatók ilyen problémával találkoznak, akkor az adott állat eredeti élőhelyén kezdenek vizsgálódni, és keresik az olyan, elsősorban parazita fajokat, amelyek az invazív állat ellenségei lehetnek - mondta Orbán Zoltán. Ezek a parazita élőlények a saját petéiket vagy a kifejlett rovarra, vagy annak valamelyik fejlődési fázisú alakjába, például a petéibe helyezik. Ilyen például az apró, pár milliméter nagyságú fürkészdarázs, de szóba jöhet egy gombafaj vagy gombacsoport is, ami csak az adott állatot támadja. Ezek fajok a szakember szerint szike pontosságú, hatékony biológiai ellenséget jelentenek.

Nagy bajt lehet okozni

"A problémásabb rész az, hogy ha behozzuk mondjuk a tojásfürkészt, nem okozunk-e óriási kárt? Mert meglehet, hogy ezek a fürkészek sokkal szélesebb vadászati spektrummal rendelkeznek, és kipusztítják mondjuk az őshonos poloskafajainkat is" - figyelmeztet a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője. Ez tehát semmiképpen nem gyors folyamat, és többször megtörtént már, hogy utólag kiderült: nagy bajt okoztak az ilyen jellegű, de óvatlan védekezéssel.

"Ezért mondják a szakemberek, hogy

sokkal, de sokkal nagyobb figyelmet kellene fordítani a megelőzésre.

A márványospoloska esetében sem arról van szó, hogy a Fülöp-szigetekről vagy valahonnan a Koreai-félszigetről a saját szárnyukon repültek ide, hanem a globális kereskedelem révén jutottak a kontinensre. Vagyis például élelmiszer-szállítmányokkal, vagy akár autóalkatrészekkel kerültek Európába, csakhogy ezek biológiai mentesítés, fertőtlenítés, karantén nélkül érkeznek".

"Ha ugyanis megérkezik egy állatfaj, és 2-3-5 év alatt inváziós nagyságrendben szaporodik el, akkor a kiirtásának az esélye a nullához közelít, és

a részeredmények elérése is hatalmas összegekbe és rengeteg időbe kerül, ráadásul közben hatalmas mezőgazdasági károkat szenvedünk el"

- hangsúlyozta Orbán Zoltán.

Egyre terjed az országban

Az ázsiai márványospoloska a Budapest-Kecskemét vonalon, a Közép-Magyarországi régióban terjedt el nagy egyedszámban. "Budapesten nagyon komoly gócok vannak, de egyre több hírt kapunk Pécstől kezdve Észak-Nyugat-Magyarországig sok helyről - próbáljuk ezt a felderítő munkát is folytatni" - mondta el Vétek Gábor, a Szent István Egyetem Rovartani Tanszékének docense.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Szakad a hó az országban, az elakadt kamionok már több utat blokkolnak

Péntek hajnalban megérkezett a nagy havazás. Számos helyen akadtak el, csúsztak árokba járművek, kidőlt fák akadályozzák a közlekedést több úton.

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×