Elvben a kaució összegének a teljes követelésállományra fedezetet kellene nyújtania - az erre vonatkozó szabályozást szigorítják jövőre az EU-ban - mondta Molnár Judit a lapnak.
Nem jó a számítás
"Jól érezhető, hogy a biztosítéki fedezet jelenlegi hazai rendszere, amely a korábbi évek forgalmához viszonyítja a kaució összegét, nem teljesen alkalmas az adott szezon kockázatainak fedezésére. Ha a tavalyi évet hozzuk példaként: a lényegesen kisebb kapacitások ellenére az irodáknak a korábbi, 2015-ös csúcsszezon utazásaihoz mért vagyoni biztosítékot kellett vállalniuk, ami komoly megterhelést jelentett" - fejtette ki.
Hozzátette, már idén volt példa arra, hogy egy-egy utazási iroda a várható kapacitásnövekedés miatt megemelte a biztosítéki fedezet mértékét.
Kettébontanák
A Green példája is megmutatta azonban, hogy a még nem utazott embereknek sokáig "bennragad a pénzük", és közülük nem is mindenki juthat hozzá a már befizetett összeg egészéhez.
Ezzel kapcsolatban Molnár Judit elmondta: "a MUISZ támogatja azt a megoldást, amely megbontaná az eddigi vagyoni kauciós rendszert. A biztosítéknak – melynek formája lehet akár biztosítás, akár más pénzügyi biztosíték – minden esetben arra kellene fedezetet nyújtania, hogy a „kinn rekedt” utasok ellátása és hazaszállítása megtörténjen. (...) Még egy másik, külön elem lenne a befizetett előlegek visszafizetésére szolgáló speciális biztosítás, amely garantálná, hogy az utazási iroda csődje esetén a biztosító a teljes igazolt összeget gyorsan megtéríti az utas javára. Ez az utóbbi biztosítás kötelező eleme lenne az utazási szerződésnek".
A MUISZ alelnöke hangoztatta, hogy a Green Holidays ügye ellenére "ha biztosra akarunk menni, (...) még mindig a legbiztonságosabb a nyaralás irodákon keresztül történő szervezése".