eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tölgyessy Péter: rendszerváltó jellegű törés jöhet

Tölgyessy Péter: rendszerváltó jellegű törés jöhet

A rendszerváltás utáni Magyarország sikertelenségéről beszélt Tölgyessy Péter alkotmányjogász az Eötvös csoport budapesti rendezvényén. Előadásában hangsúlyozta: az állam nem tudta gazdaságát felzárkóztatni, a nyugati minták követése nem sikerült, és a keletre történő piaci nyitás sem hozott jelentős eredményt. A teljes előadást meghallgathatja május 13-án, szombaton 8.30 órától az InfoRádióban!

Tölgyessy Péter alkotmányjogász az Eötvös Csoport budapesti rendezvényén azt mondta: Magyarországon elmaradt az a kiugró gazdasági növekedés a rendszerváltás után, ami például Spanyolországnak sikerült. Közölte: Magyarország és a szomszédos államok 2003 és 2007 között voltak a legeredményesebbek, mégis hazánk sem ebben az időszakban, sem az elmúlt 26 évben nem tudott felzárkózni a többiekhez.

A világgazdasági válság óta pedig folyamatosan alacsony, átlag alatti a növekedés. Tölgyessy Péter szerint ennek főként két oka van: az egyik a kádári rendszer öröksége, a másik pedig politikai természetű örökség.

Tölgyessy Péter úgy emlékszik, Orbán Viktor a rendszerváltáskor is szerette volna az országot sikerre vinni, mint mondta: ezt a Fidesz eredetileg baloldali bázisdemokratiklus elképzelésekkel, a nyugatossággal és a reformközgazdaságtani elképzelésekkel akarta elérni. És mivel 1994-ben csekély számú képviselővel kerültek be az Országgyűlésbe a választásokon, változtattak elveiken.

Tölgyessy Péter: rendszerváltó jellegű törés jöhet

Tölgyessy Péter szerint Orbán Viktor nem megoldja a problémát, hanem kezeli, megmondja ki a hibás, szabadságharcot vív, küzd és javakat oszt, de nem úgy, ahogy a baloldal azt tette korábban, hanem egészen másképp.

Tölgyessy Péter szerint a Fidesz nem adja meg a kormányváltás lehetőségét, ezért szűkíti a mozgásteret, bénít, gyengíti a civileket, de ezek feszültségekhez vezetnek a társadalomban, ami azt a helyzetet eredményezi, hogy a legkisebb követelés is magában hordozza a rendszerváltás igényét. Ugyanakkor belső feszültség lehet a Fideszen belül is.

Tölgyessy Péter hozzátette: ha kormányváltás nem is, de rendszerváltó jellegű törés még jöhet, ha a politikai berendezkedés elveszti az egyensúlyát. Addig is szerinte értelmes, érvelő és mindenkihez szóló kommunikáció kell az ellenzék részéről.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×