A pert Magyarország kezdeményezte, mert az Orbán-kormány egyetlenegy menedékkérőt sem akar beengedni az országba, nemhogy 1294-et, márpedig az Európai Unió belügyminisztereinek tanácsa tavalyelőtt szeptemberben ennyiről döntött. A perbe azóta Magyarország oldalán Szlovákia és Lengyelország is bekapcsolódott. Ellene pedig a görögök, az olaszok, a németek, a franciák, a svédek, a belgák és a luxemburgiak sorakoztak fel. A magyar igazságügyi miniszter, Trócsányi László ennek ellenére bízik a kormány sikerében.
„Magyarország egy vitát nyitott ezzel. Azonban ez egy jó vita, amit meg kell tudnunk vívni. Ha nem tudjuk, akkor a szuverenitásunk egy részéről mondunk le,
a lakosság összetételének meghatározása a tagállam szuverén jogának kell lennie.
Komoly jogi érveket felsorakoztató beadványt fogalmaztunk meg, külföldi szakembereket, professzorokat kértünk, hogy véleményezzék. Nagyon erős jogi dokumentum, a bíróságnak nagyon kemény választ kell adnia. Ugyanakkor nem vitatom, hogy a Bizottság részéről nagyon erős a nyomás.”
Az uniós vezetők viszont biztosak benne, hogy
a magyar érvek nem állnak meg a bíróság előtt
– ezt már Gyévai Zoltán, a Bruxinfo főszerkesztője mondta az InfoRádió Brüsszeli hét című műsorának.
„Brüsszelben ez nem is nagyon téma, nem nagyon hallottam még olyan véleményt, ami biztos lenne abban, hogy Magyarország megnyerheti ezt a pert. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet olyan jogi érveket felvonultatni a per során, ami megdöntheti a tanácsi döntés alapjait.”
A per elkezdődik, de ítélet legfeljebb csak az év második felében várható.