eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Gyilkosság élőben: mit tegyünk, ha erőszakos tartalmat látunk a közösségi oldalakon?

Gyilkosság élőben: mit tegyünk, ha erőszakos tartalmat látunk a közösségi oldalakon?

A mesterséges intelligencia bevezetésén túl a médiatudatossági programok segíthetnek abban, hogy az internetes közösségi platformokról száműzzék az erőszakos vagy gyűlöletkeltő tartalmakat - fejtette ki az InfoRádiónak az NMHH Médiatudományi Intézetének munkatársa.

Papp János Tamás szerint jelenleg a leghatékonyabb módszernek az adott oldal üzemeltetőjének való bejelentés számít. 

"Zavaró lehet a közösségi média név, mert ezek az oldalak nem médiumok. Nem tartoznak szorosan a médiaszabályozás alá, nem is tartozhatnak, így a médiahatóságnak sincs felette joghatósága. Emiatt nem lehet kötelező érvényű intézkedéseket lehet, hanem csak felkérni lehet az üzemeltetőt a káros tartalom eltávolítására. A leghatékonyabb tehát az adott közösségi oldal saját bejelentési mechanizmusának használata" - mondta a szakértő.

Minden közösségi oldal üzemeltetőjének ezek a tartalmak a legnagyobb kihívásai. Nem csak a napokban történt gyilkosság közvetítése miatt - már korábban is voltak problémás esetek, például egy rendőri igazoltatás során meglőttek egy fekete férfit, és a felesége élőben közvetítette, ahogy elvérzett a kocsiban. Vagy gondolhatunk a YouTube esetére, ahonnan nagyon nagy számban vonják ki a cégek a hirdetéseiket, mert olyan tartalmak mellett jelentek meg, amelyek sokszor gyűlöletkeltőek voltak.

"Sokaknak ez az egyedüli nyilvánosságuk, másoknak az egyedüli információforrása.

A fő feladat tehát az, hogy megtalálják a kellő egyensúlyt bizonyos jogok védelme és a szólásszabadság, véleménynyilvánítás szabadsága között."

Mark Zuckerberg a napokban egy konferencián is elmondta, hogy a mesterséges intelligenciában látja a megoldást, mert ez a technológia képes felismerni a tartalom típusát és rögtön le is tudja tiltani. Azt mondta, hogy nem 2 éven belül, de nem is 8-10 év múlva, hanem valamikor a két időpont között működésbe léphet ez az eljárás. Próbálnak a hamis hírek ellen is küzdeni. A Facebook is rájött, hogy nem feltétlenül az a legjobb, ha ők szűrik ezeket a tartalmakat, hanem inkább egy médiatudatosságot terjesztő programot indítottak, így a felhasználók felismerhetik az álhíreket.

Papp János Tamás szerint egyelőre túlbecsülik a hamis hírek jelentőségét azok, akik azt mondják, hogy ilyenek miatt nyerte meg Donald Trump a választást. "Biztos, hogy hatással vannak ezek a társadalomra, de rendelkezünk elegendő más olyan oldallal, ahol tájékozódni lehet, és azokon fel lehet hívni a figyelmet a hamis tartalmakra, vagy a médiában lehet reagálni az ilyen tartalmakra."

Bizonyos platformokra ráunhatnak a felhasználók, így például a fiatalok körében a Facebook kezd kimenni a divatból. Inkább képeket, videókat fogyasztanak a fiatalok, a Facebook is ezért erősít ezeken a platformokon és az élő közvetítések terén. Jó példa, hogy

bizonyos youtubereknek sokkal nagyobb nézettsége van egy-egy videón, mint bármelyik magyarországi, hagyományos médiában adott műsorszámnak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 12:10
×
×
×
×