„A háziorvosok száma folyamatosan, és a népességcsökkenésnél nagyobb arányban apadt.
Pest megyében az általános tendenciákkal ellentétben a népesség száma nőtt, így az egy orvosra jutó ellátandó betegek száma itt a legmagasabb: 2100 fő.
A legalacsonyabb arány pedig Baranyában van, ám ott, az aprófalvas, jellemzően elöregedő körzetekben viszont a betöltetlen praxisok okoznak problémát” - közölte a KSH főosztályvezetője.
Tokaji Károlyné elmondta: általános jelenség az, hogy a népesség öregedésével egyre magasabb az egy orvosra jutó 60 éven felüli páciensek száma, akiknek a fiatalabbakhoz viszonyítva több olyan egészségi problémájuk van, amely miatt orvosi ellátásra szorulnak. Veszprém és Pest megyében például 2000 óta több mint másfélszeresére nőtt az egy orvosra jutó idős betegek száma.
A szakember szerint az orvosokra egyre nagyobb szükség van, mert
a betegforgalom folyamatosan és egyre meredekebben nő.
2015-ben egy háziorvosnak átlagosan 11 500 esetet kellett ellátnia, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében ez a szám elérte a 16 ezret is.
Az elöregedés azonban nemcsak a társadalom egészét, hanem az orvosokat is érinti.
„Míg a 35 év alatti orvosok aránya kis mértékben növekszik, addig a középgenerációban komoly létszámhiány van.
Ráadásul a 60 évesnél idősebb orvosok aránya 2015-ben 30 százalék körül alakult, de egyes szakképesítések esetében ez megközelíti, sőt, meg is haladja az 50 százalékot. Ilyen terület például az addiktológia vagy a gyermekszemészet” - ismertette az adatokat a KSH főosztályvezetője.
Tokaji Károlyné elmondta, hogy a férfi orvosok körében jellemzőbb, átlagosan 40 százalék körüli az idős kori továbbfoglalkoztatás aránya. Ez az arány Baranyában 80 százalék fölött van.
„Összességében az orvosellátottság az EU-átlagnak megfelelő, de a földrajzi koncentráció igen erős."
"Különösen az orvosi egyetemi városok vonzáskörzetében nincsenek problémák. Ugyanakkor az üres orvosi állások aránya például a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátásokban, egyes szakrendeléseken meghaladja a 10 százalékot” - hangsúlyozta a szakember.
„Komoly orvoshiány van az allergológia, a szívsebészet, a bőr- és nemi-beteg gondozás, a fogászat, a pszichiátria és a mentés területén."
"A járóbeteg szakellátásban pedig a nagyon fontos onkológia, infektológia és fizikoterápia küzd a legnagyobb orvoshiánnyal” - részletezte a KSH főosztályvezetője.
„De nemcsak az orvoshiány, hanem a szakdolgozói létszám hiánya is komoly problémákat okoz: 2015-ben a 105 ezer álláshelyből 4300 maradt üresen. Elsősorban a szájsebészeten, az érsebészeten, a bőr- és nemibeteg-, valamint a drogbeteg-ellátásban hiányoznak a legnagyobb arányban. Területileg pedig Budapesten és az ország nyugati határszélén kell ezzel szembesülni” - tudatta a KSH-adatokat a főosztályvezető.