A szilveszteri petárdázás minden évben gondot jelent az állattartóknak. A kutyák nagy része nem tudja elviselni a petárdázáskor keletkező fény- és hanghatásokat, és ilyenkor fejvesztve menekülnek. Mint Kozma Tamás elmondta,
a kutyák 60-70, de akár 80 százaléka is fél ezektől a zajoktól,
ezért megnő az elkóborolt állatok száma.
"Akár tíz kilométert is képesek rémületükben megtenni, és a lakhelyüktől távol sikerül csak befogni ezeket az állatokat, de egy részük sajnos autóbaleset áldozata lesz" - mondta az állatorvos.
Kozma Tamás azt javasolja, már szilveszter előtt mindenki keresse fel az állatorvosát, hogy a kutyában lévő mikrocsip megfelelő adoatokat tartalmaz-e, és érdemes megkérdezni, milyen nyugtatókat ajánl az orvos. A legfontosabb azonban, hogy aki tudja, hogy a kedvence félős, a szilveszteri petárdázások idején maradjon a kutyájával.
"A lakásban tartott kutyákat a sétáltatásnál szigorúan pórázon szabad csak vezetni, és a lehető legkevesebb időt kell a szabadban tartózkodni" - ajánlja az ebtelep orvosa.
Szilveszter után az állatvédő szervezetek megerősített ügyeletet tartanak, járják az utcákat, befogják a kutyákat, ellenőrzik a csipeket, és lehetőség szerint vissza is juttatják a gazdáikhoz az elkóborolt ebeket.
A többi kutya az ebtelepre kerül, ahol január első két hetében a szokásoshoz képest 20-30 százalékkal több állatot őriznek.
"Ez már jobb adat, mert volt olyan időszak, öt-vagy tíz évvel ezelőtt, amikor majdnem megduplázódott ilyenkor a bekerülő állatok száma. De
egyetlen kutyának sem lenne szabad megszöknie
ebben az időszakban" - mondta Kozma Tamás.
A macskák is félnek a petárdázástól, de ők alapvetően rejtőzködő életmódot folytatnak, ezért a reakciók kevésbé feltűnőek, ők jobban viselik az év végi megpróbáltatásokat.