eur:
409.32
usd:
374.42
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre

A vándorló magyarok nyomában

1870 óta van Magyarországon tízévenkénti népszámlálás, köztes, úgynevezett mikrocenzus pedig 1963 óta, minden évtizedben – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Vukovich Gabriella, a KSH elnöke.

„Tíz év elég hosszú idő ahhoz, hogy sok minden változzon a népességben, a társadalomban. Frissíteni kell azokat az információkat, amik általában a népszámlálásból nyerhetők” - indokolta a népszámlálást a KSH elnöke.

A mikrocenzus mintavételen alapuló népesség összeírás, amely a főbb adatokat tudja frissíteni – mondta Vukovich Gabriella.

„Van földrajzi népességmozgás - tehát vándorlás külföldre és belföldön is –, de változik az emberek iskolai végzettsége, különösen a fiataloknak. Valószínűleg a demográfiai mutatók, tehát a termékenységi mutatók és a családösszetétel is változott, a háztartás-összetétel is szokott változni öt év alatt, illetve a foglalkozás és a foglalkozási viszonyok is változnak” - sorolta a KSH elnöke.

Az időközi népesség összeírásban általában 2 százalékos mintát vesznek, idén azonban nagyobb merítésben, 10 százalékos mintavétellel dolgoznak majd – mondta a KSH elnöke.

„Mindig volt igény arra, hogy lássuk, országos vagy megyei átlagokon túl kisebb területi egységekre milyen jellemzőket lehet felmutatni, ráadásul volt egy újabb közigazgatási átalakítás a járásokkal. Vannak egész kicsi járások, és vannak nagy népességű, nagy létszámú járások. Hogy minden járásra tudjunk azonos megbízhatósággal főbb mutatókat mutatni, ezért kellett ez a tíz százalékos minta” - magyarázta Vukovich Gabriella.

A mikrocenzus 10 százalékos adatfelvétele 440 ezer háztartást érint majd Magyarországon – tette hozzá a KSH elnöke.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 5. 18:33
×
×
×
×