eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla

Kovács Zoltán: nem jelent Európa-ellenességet a kritika

Az Európai Unió (EU) intézményrendszerének a kritikája nem jelenti azt, hogy a magyar kormány Európa-ellenes lenne - mondta Kovács Zoltán kormányszóvivő.

"Azért mert kritizáljuk az európai intézményrendszert, nem vagyunk Európa-ellenesek. Kimondottan azt szeretnénk, hogy Európa jó irányba induljon el, erős Európa legyen" - fogalmazott Kovács Zoltán az M1-en, hozzátéve: ez egyetlen formában képzelhető el, mégpedig a tagállamokra való odafigyelésben, és abban, hogy a kompromisszumot meg kell találni, "nem pedig diktátumokból kell kiindulni".

A kormányszóvivő az előbbiekről annak kapcsán beszélt, hogy a műsorvezető felidézte, ellenzéki pártok csütörtökön úgy reagáltak Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter aznapi nyilatkozatára, hogy a kormány ki akarja vezetni Magyarországot az EU-ból.

A Kormányinfón a brit népszavazással kapcsolatban feltett kérdésre Lázár János személyes álláspontjáról beszámolva azt mondta: megerősödött az a meggyőződése, hogy jó szívvel nem tudna a bennmaradás mellett szavazni. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne Európa-párti, de nem ért egyet azzal, amit ma Brüsszel tesz - magyarázta.

Kovács Zoltán az M1 műsorában úgy fogalmazott: "lehet hisztérikusan reagálni egy-egy kijelentésre ahelyett, hogy megnéznék a valódi tartalmát, illetve azokat az okokat, amely miatt egyébként (...) valaki a magánvéleményét így fogalmazza meg."

Azt mondta, a Brexit az eredménye annak, hogy Brüsszel "elhibázott" illegális migrációt kezelő politikája és egy sor gazdasági és egyéb kérdésben vallott felfogása nem egyezett a brit választók véleményével.

Kovács Zoltán szólt arról is, hogy a szlovák EU-elnökség egy jó lehetőség arra, hogy a közép-európai államok kicsit markánsabban hallassák a hangjukat azokban a meghatározó kérdésekben, amelyek előttünk állnak. Ilyen az illegális migráció kérdése is - mondta.

A kormányszóvivő az EU jövőjével kapcsolatban azt mondta: a tagállamok egyenrangú együttműködésén és közös érdekén alapuló, a tagállamokat és így az egész uniót is erősítő politikára van szükség.

A Kossuth Rádió 180 perc című műsorában Kovács Zoltán azt mondta, hogy a Brexit egyértelműen Brüsszel kudarca. A konzekvenciákat le kellene vonni, és erre nagyon kevés hajlandóság mutatkozik egyelőre - tette hozzá.

Kovács Zoltán "butaságnak" nevezte, hogy ellenzéki pártok szerint a britekhez hasonló akcióra készült a kormány például az őszi népszavazással, azaz kivezetnék Magyarországot az EU-ból.

Szavai szerint az elmúlt években kialakult az a gyakorlat, "főleg az európai baloldal és liberálisok véleményterrorja", ami minden Brüsszelt érintő kritikát Európa-ellenesnek bélyegzett. Nem erről van szó, észre kellene venni, hogy Európa jövőjéről többféleképpen lehet gondolkodni - hangsúlyozta Kovács Zoltán.

Az ATV Start című műsorában a kormányszóvivő kijelentette: a kormány által kezdeményezett kvótaellenes népszavazás "nem az Európai Unióról kell, hogy szóljon".

Arról, hogy egy Magyarország EU-tagságáról szóló esetleges népszavazáson miként voksolna, Kovács Zoltán azt mondta: ha kizárólag az illegális migráció uniós kezelése képezné a döntés alapját, az nem a bent maradás mellett szólna. Éppen ezért nem szabad ezeket a népszavazásokat ilyen döntéssé tenni, ezért kell rávenni az unió vezetőit arra, hogy bizonyos kérdéseket, politikákat átgondoljanak - érvelt.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×