„Több ponton próbált a jogalkotó olyan biztosítékot beépíteni a jogszabály-módosításba, amely a hozzátartozókat védi. Az egyik és talán legfontosabb, hogy megpróbálják meghatározni a temetkezési szolgáltatás tevékenység végzése során a szolgáltató által a számlán feltüntetett díjak körét” - mondta Jurácsik Zoltán, a Magyarországi Temetőfenntartók és Üzemeltetők Egyesületének elnökhelyettese.
Hozzátette: ez azért szükséges, mert vannak olyan esetek, amikor a vállalkozók olyan kiegészítő tételért és szolgáltatásért számolnak fel díjat, amelyek a temetkezés amúgy sem olcsó költségét jelentősen emelik. Fontos továbbá, hogy a temetkezési szakma egyeztessen a jogalkotóval.
„Vannak olyan temetkezési szolgáltatási tevékenységek, amelyeket számlázni szükséges, de vannak olyan, a temetkezéshez kapcsolódó kiegészítő tevékenységek, például virág- és koszorúrendelés vagy gyászhirdetés szerkesztése, amelyek nem tartoznak a temetkezési szolgáltatási tevékenységekhez” - fogalmazott az elnökhelyettes.
Jurácsik Zoltán elmondta: a jogalkotó elsődleges célja, hogy a temetkezés ne legyen drágább.
„Hatósági ár bevezetése vélelmezhetően az elhunyt temetésre való előkészítése esetén lesz. A jelenleg érvényben lévő jogszabály a temetkezési szolgáltatások közé sorolja az egészségügyi intézmény területén kívül végzendő előkészítést. Ezt értelmeznünk és egyeztetnünk kell majd a jogalkotóval” - mondta a Magyarországi Temetőfenntartók és Üzemeltetők Egyesületének elnökhelyettese.
Jurácsik Zoltán szerint a kérdés az, hogy lehet-e az elhunyt előkészítését megtenni a jövőben az egészségügyi intézmény területén belül, például a patológiákon, és ezért számolhat-e fel díjat a patológia vagy az egyéni vállalkozó.
„Ebben az esetben hatósági árat állapítunk meg, és ki merem jelenteni, hogy ez alacsonyabb lesz, mint a jelenleg alkalmazott díjak” - hangsúlyozta Jurácsik Zoltán.
Megjegyezte: a jelenlegi információk szerint a szociális temetés bevezetése tolódik, nem fog életbe lépni, ebben további információ jelenleg nem áll rendelkezésre.