eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Vitanapot tartott az Országgyűlés az uniós pénzekről

A szocialista kabinetek kudarcai után az Orbán-kormányok forrásvesztés nélkül le tudták hívni az előző támogatási ciklus minden Magyarországnak járó uniós forrását, ám így sem nőtt az ország versenyképessége. Egyebek mellett ez hangzott el a fejlesztési keret lehívásáról tartott országgyűlési vitában. Bővebben az uniós források felhasználásáról tartott vitanapról csütörtök este fél 8-tól, Parlamenti Patkó című magazinunkban hallhatnak.

A korábbi, forrásvesztésről szóló előrejelzések fényében óriási eredmény, hogy Magyarország le tudta hívni az előző uniós fejlesztési ciklusban, 2007 és 2013 között a számára elkülönített kohéziós forrást, ám ennek a mintegy 9223 milliárd forintnyi támogatásnak a lehívása az első években nem az ország valódi érdekét szolgálta, ráadásul komoly bürokráciával járt - jelentette ki Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a parlament erről szóló vitanapján.

"Meggyőződésem szerint olyan Magyarországgal, Magyarország nemzeti érdekeivel ellentétes európai integrált érdekeket és értékeket próbáltak megjeleníteni, amik eleve kizárták a források gyors és ütemes felhasználását. Véleményem szerint a pénzek azért nem kerültek elköltésre a szocialisták szándékának megfelelő módon, mert a magyar társadalom ezt nem tudta implementálni, mert meggyőződésével ellentétesnek tartotta."

Lázár János rámutatott, hogy jelenleg nem lehet tudni, hogy a mostani ciklust követően várható-e újabb kohéziós támogatás, ezért a tárcavezető szerint 2020-ra az ország gazdaságát önjáróvá kell tenni.

Bánki Erik, a Fidesz vezérszónoka pozitívnak ítélte az előző uniós fejlesztési ciklus eredményét, mivel nem történt forrásvesztés.

"Utólag azt mondom, hogy örülhetünk annak, hogy a Gyurcsány-Bajnai kormányok idején, mindössze 973 milliárd forint került felhasználásra a rendelkezésre álló uniós forrásokból. Hiszen így, ezzel az osztogatással, ezzel a cél nélküli osztogatással nem okozhattak akkora kárt."

Harangozó Gábor, az MSZP vezérszónokaként azonban úgy látta, hogy Magyarország versenyképességét a ciklus második felében sem növelték az uniós források.

"Nagyon elszomorítóak az eredmények, nem hogy nem sikerült a különbségeket felszámolni, hanem sokkal nagyobb a baj. Az uniós pénzekből finanszíroztuk a belső különbségek növekedését"

A KDNP-s Hargitai János úgy látta, hogy bár Magyarország a rendelkezésére álló keret 108 százalékát lekötötte, mégis felemásak a fejlesztési ciklus eredményei.

"Mert nem értük el azokat a társadalompolitikai célokat, amelyeket ilyen jelentős összeggel el kellett volna tudnunk érni."

Bana Tibor, a Jobbik részéről a támogatások 2010 előtti és a kormányváltás utáni felhasználását is kritikával illette, jó részüket értelmetlennek nevezve.

"Munkahelyteremtő, gazdaságélénkítő beruházásokat kellene középpontba állítani a presztízsberuházásokkal, látványberuházásokkal szemben és nagyobb összegeket kellene fordítani a kutatás-fejlesztés, a kis- és középvállalkozások támogatására."

Az LMP-s Schmuck Erzsébet szintén minden az adott időszakban kormányzó kabinet teljesítményét bírálta.

"Fenntarthatósági szempontból a támogatások semmit nem lendítettek a gazdaságon. Nem kezdtek el kialakulni olyan struktúrák, amelyek a mai súlyos problémák újratermelését meggátolnák."

A politikus emellett a fejlesztéspolitika legnagyobb adósságának nevezte, hogy az előző ciklusban is elhanyagolták a környezetvédelmi problémák megoldását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×